Επιβλητική νίκη του Ολυμπιακού στη Γλυφάδα

Για την τρίτη αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ 2012-2013, ο Ολυμπιακός ξέσπασε στον Ίκαρο Καλλιθέας κάνοντας  παρέλαση στο γήπεδο της Γλυφάδας, νικώντας τον με το επιβλητικό σκορ 53-97, ύστερα από την ήττα-σοκ στο ΣΕΦ από την Ζαλγκίρις.

Πλέον οι πρωταθλητές στρέφουν την

προσοχή τους στο ερχόμενο κρίσιμο ματς κόντρα στην κροατική Τσεντεβίτα (Παρασκευή, 2/11) στο Φάληρο για την Euroleague, στο οποίο θέλουν πάση θυσία τη νίκη.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κράτησε στα πρώτα επτά λεπτά της αναμέτρησης τον Ικαρο στο μηδέν, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 0-17 ενώ με η συμπλήρωση των 10΄, τον βρήκε να προηγείται με 9-29, σκορ που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Εϊσι Λο από το κέντρο.

«Ερυθρόλευκο» ήταν το χρώμα και του δεύτερου δεκαλέπτου. Με την έναρξη της περιόδου ο Περπέρογλου έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (9-31, 11΄)

Τελικά, ο Μάντζαρης ήταν εκείνος, ο οποίος πίσω από την γραμμή των 6.75 με την λήξη σχεδόν του ημιχρόνου ανέβασε την διαφορά στους 31 πόντους (21-52).

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν σε κανένα σημείο του τους γηπεδούχους να τους απειλήσουν.

Η διαφορά έφτασε δύο φορές στους 46 πόντους (49-95, 51-97) ενώ η συμπλήρωση των 40΄ βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 53-97.