Άνετα με Άρη

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό (3η περίοδος), για να επικρατήσει του Άρη στο ΟΑΚΑ με 83-68, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την Α’ φάση των play off της Α1. Οι «πράσινοι» αν και δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος από την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, έκαναν τελικά το 1-0 στην προημιτελική σειρά.

Οι φιλοξενούμενοι, που άντεξαν στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, έκαναν ένα σερί 11-5 στη δεύτερη περίοδο, ξεφεύγοντας στο σκορ με διαφορά πέντε πόντων (38-43)

στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε πολύ στην άμυνα, δέχτηκε μόλις πέντε πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, και με ένα σερί 26-5 «καθάρισε» την υπόθεση νίκη (64-48).

Το τελικό 83-68 έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους» για πρόκριση στον επόμενο γύρο, αρκεί το «τριφύλλι» να επικρατήσει ακόμη μία φορά του Άρη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Λόγκαν (14π.) και Γιασικεβίτσιους (13π.), ενώ ο πρώην παίκτης του «τριφυλλιού» Δημήτρης Βεργίνης (18π.) και ο Μάλντροου (15π.), ήταν οι καλύτεροι για τους φιλοξενούμςνους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-43, 64-48, 83-68

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 9, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 7, Λόγκαν 14, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8, Βουγιούκας , Νικ Καλάθης 7, Σμιθ 7, Καϊμακόγλου 6, Γιασικεβίτσιους 13.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς 8, Ταπούτος, Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 10, Κρούσιτς 7, Μποχωρίδης, Μπόγρης 2, Μάλντροου 15, Βεργίνης 18, Δήμας, Βεζένκοφ 2.