Champions League: Εξάρα η Μπάγερν στην Πόρτο – Χαλαρά 2-0 η Μπάρτσα την Παρί

Με συνοπτικές διαδικασίες η Μπάγερν «σκούπισε» την Πόρτο με 6-1 και έδειξε ότι είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Champions League, ενώ και Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε το διαδικαστικής σημασίας παιχνίδι με την Παρί Σεν Ζερμέν, κερδίζοντας με 2-0. Μπάρτσα και Μπάγερν είναι οι δύο από τις τέσσερις ομάδες των ημιτελικών και περιμένουν

αυτούς που θα προκριθούν από τους άλλους δύο προημιτελικούς Ρεάλ-Ατλέτικο και Μονακό-Γιουβέντους.

Στο Μόναχο οι Βαυαροί του Πεπ Γουαρδιόλα είχαν να υπερκεράσουν την ήττα με 3-1 στον πρώτο αγώνα, όμως το σκορ στο 40ο λεπτό ήταν ήδη 4-0 και η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος, ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν και έφτασαν τα 6 γκολ με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής.

Το σκορ άνοιξε ο Τιάγκο Αλκαντάρα στο 14΄, ο Μπόατενγκ έκανε το 2-0 στο 21΄. Ακολούθησαν δύο γκολ από τον Λεβαντόφσκι (27΄,40΄), ενώ ο Μίλερ έκλεισε το ημίχρονο με γκολ στο 44΄. Στην επανάληψη ο Τζάκσον Μαρτίνεζ πέτυχε το γκολ της Πόρτο, ενώ το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Τσάβι Αλόνσο στο 88.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Ραφίνια (72΄ Ρόντε), Μπόατενγκ, Μπερνάτ, Λαμ, Μπαντστούμπερ, Αλόνσο, Τιάγκο Αλκάνταρα (90΄ Ντάντε), Γκέτσε (86΄ Βάιζερ), Λεβαντόφσκι, Μίλερ.

ΠΟΡΤΟ (Χουλέν Λοπετέγκι): Φαμπιάνο, Μάρτινς Ιντι, Μαϊκόν, Μαρκάνο, Ρέγες (35΄ Ρικάρντο), Κασεμίρο, Μπραχίμι (67΄ Εβάντρο), Ερέρα, Τόρες, Κουαρέσμα (46΄ Ρούμπεν Νέβες), Τζάκσον Μαρτίνες

Στην Καταλονία η Μπάρτσα έβγαλε την υποχρέωση κερδίζοντας με 2-0 την Παρί και προκρίθηκε με 2 νίκες στους τέσσερις του Champions League. Τα γκολ πέτυχε ο Νεϊμάρ στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκερκιμένα στο 14΄ και το 34΄.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Λουϊς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μασεράνο, Ζόρντι Αλμπα, Ντάνιελ Αλβες, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (55΄ Σέρχι Ρομπέρτο), Ινιέστα (46΄ Τσάβι), Σουάρες (75΄ Πέδρο), Μέσι, Νεϊμάρ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Λοράν Μπλαν): Σιρίγκου, Νταβίντ Λουϊς, Μαρκίνιος, Μάξουελ, Φαν ντερ Βιλ, Καμπάιγ (66΄ Λούκας Μόουρα), Ματουϊντί (80΄ Ραμπιό), Βεράτι, Παστόρε, Καβάνι (80΄ Λαβέτσι), Ιμπραϊμοβιτς