Στο Euro 2016 Κροατία και Τουρκία – Δεν ολοκλήρωσε το θαύμα η Κύπρος

Η Ιταλία έκανε τη... χάρη στην Κροατία και οι Χρβάτσκι πέρασαν στο Euro 2016, ενώ η Τουρκία ακολούθησε μετά τη νίκη στο τέλος κόντρα στην Ισλανδία (1-0). Οριστικά εκτός η Ολλανδία. Δεν άντεξε η Κύπρος.

Η Κύπρος δεν τα κατάφερε να περάσει στα μπαράζ του Euro 2016, αφού ηττήθηκε στο ΓΣΠ

από την Βοσνία με 3-2, παρά την ήττα του Ισραήλ με 3-1 στο Βέλγιο.

Η Νορβηγία ήθελε νίκη εκτός κόντρα στην Ιταλία για να κρατήσει τη 2η θέση και να πάρει απευθείας πρόκριση, ενώ στους Κροάτες αρκούσε νίκη εκτός με την Μάλτα και μη νίκη των Σκανδιναβών. Οι Νορβηγοί κόντρα στην ροή του αγώνα και ενώ οι τελικές ήταν 12-1, ήταν μπροστά με 0-1 στο ημίχρονο σε βάρος των Azzurri με το γκολ του Τετέι (23') και οι Κροάτες είχαν κάνει από το 25' τη δουλειά στην Μάλτα, χάρη στον Ιβάν Πέρισιτς. Οσο η ώρα περνούσε στην επανάληψη, η Νορβηγία κρατούσε το πολύτιμο αποτέλεσμα, όμως η ανωτερότητα της Ιταλίας αποτυπώθηκε τελικά στον πίνακα τους σκορ. Στο 74' ο Φλορέντσι εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Τζιοβίνκο και έκανε το 1-1 από κοντά και στο 82' με υπέροχο αριστερό ο Γκρατσιάνο Πελέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 χαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην Κροατία που κράτησε το 0-1 στην Μάλτα μέχρι το φινάλε. Στο άλλο, αδιάφορο ματς του ομίλου, η Βουλγαρία νίκησε 2-0 το Αζερμπαϊτζάν στην Σόφια χάρη σε γκολ των Αλεκσάντροβ (20') και Ρανγκέλοβ (56').

Τα αποτελέσματα της Τρίτης 13/10/2015:

1ος όμιλος

Τουρκία-Ισλανδία 1-0 (89′ Σελτζούκ Ινάν)
Ολλανδία-Τσεχία 2-3 (70′ Χούντελάρ, 83′ Φαν Πέρσι – 24′ Καντέραμπεκ, 35′ Σούραλ, 66′ Φαν Πέρσι αυτ.)

2ος όμιλος

Κύπρος-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 2-3 (32′ Χαραλαμπίδης, 41′ Μυτίδης – 13′, 43′ Μεντούνιανιν, 67′ Τζούριτς)
Βέλγιο-Ισραήλ 3-1 (64′ Μέρτενς, 78′ Ντε Μπρούινε, 84′ Αζάρ – 88′ Χεμέντ)
Ουαλία-Ανδόρα 2-0 (50′ Ράμσεϊ , 86′ Μπέιλ)