Ποιος θα σταματήσει την Ελλάδα!

06:30 5/9/2014 - Πηγή: KoolNews

Η Ελλάδα κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο, καθώς κατάφερε να κερδίσει και την Αργεντινή με 79-71...

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδανικό για την Ελλάδα, καθότι κατόρθωσε να πάρει μια ασφαλή διαφορά, με τον Γιάννη Μπουρούση να κάνει ό, τι θέλει τον Λούις Σκόλα, αλλά και το Νικ Καλάθη να ευστοχεί από το τρίποντο και να κλείνει τα πρώτα δέκα λεπτά, με ισάριθμους πόντους. Στη δεύτερη περίοδο η Αργεντινή άλλαξε το

πλάνο της, έπαιξε επιθετική άμυνα, με αποτέλεσμα να ανακόψει το passing game της Εθνικής.

Παρόλα αυτά η Ελλάδα, βρήκε το «κλειδί» για να... ξεκλειδώσει την επιθετική τακτική και στην τρίτη περίοδο έζησε με μια διαφορά της τάξεως των 14 πόντων. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Αργεντινή ήταν πίσω στο σκορ και πίεζε για να ανατρέψει το σκορ. Η «αλμπισελέστε» εκμεταλλεύτηκε μια απερισκεψία του Γιάννη Μπουρούση, οι διαιτητές των τιμώρησαν με τεχνική ποινή. Οι Αργεντινοί έβαλαν τις δύο βολές και στη κατοχή της μπάλας έβαλαν τρίποντο και έτρεξαν σερί 10-0. Οι διεθνείς παρόλα ταύτα, δεν... ψάρωσαν και επανέκτησαν τη διαφορά και κέρδισαν την Αργεντινή, παράλληλα πέτυχαν την πέμπτη νίκη και την πρώτη θέση στον όμιλο.

The post Ποιος θα σταματήσει την Ελλάδα! appeared first on KoolNews.