Όταν ο Θεός της μπάλας έχει κέφια (vid)

Αν αναρωτιούνται κάποιοι τι βρίσκουμε στο ποδόσφαιρο και δεν μπορούμε χωρίς αυτό, ιδού η απάντηση σε ένα αφιέρωμα με άρωμα από Μάντσεστερ και όχι μόνο.

Από τον Άρη Βουρβούλια

Ναι, την Κυριακή τα μάτια όλων στην Ελλάδα και στον “μπασκετικό κόσμο” ήταν στραμμένα στη Πόλη και στη νίκη-θρίλερ του Ολυμπιακού επί της ΤΣΚΚΑ. Παρόλα αυτά εκείνη τη μέρα τελέσθηκε άλλο ένα θαύμα, ποδοσφαιρικό αυτή τη φορά. Στη χώρα που γέννησε το ποδόσφαιρο,

την Αγγλία, πραγματοποιήθηκε μία άνευ προηγουμένου ανατροπή των δεδομένων στα τελευταία δευτερόλεπτα της τελευταίας αγωνιστικής της Premier League. Εκεί, όπου ο Aguero κατάφερε να στέψει πρωταθλήτρια την Μάντεστερ Σίτι, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, παίρνοντας τον τίτλο μέσα από τα χέρια της μισητής συμπολίτισσας, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Με αφορμή λοιπόν το ίσως συγκλονιστικότερο φινάλε από τα γεννοφάσκια του αγγλικού πρωταθλήματος, σας παρουσιάζουμε μερικές από τις πιο δραματικές στιγμές στην ιστορία του ποδοσφαίρου, που κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα και είχαν ως συμμετέχοντες σε ρόλο θύματος ή θύτη (ή και τα δύο), αγγλικές ομάδες. Απολαύστε…

Μάντσεστερ Σίτι- Κ.Π.Ρ : 3-2  (2012)
Η Αγγλία ολόκληρη είχε στραμμένη τα μάτια της στο Μάντσεστερ, περιμένοντας να μάθει μέσα σε ενενήντα λεπτά ποιος θα είναι το αφεντικό της πόλης και του νησιού. Μέχρι το 91ό λεπτό οι ισορροπίες είχαν αλλάξει, φέρνοντας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή της Premier League και την Σίτι να θέλει δύο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων, προκειμένου να πάρει αυτή το βαρύτιμο τρόπαιο από τα χέρια της μισητής αντιπάλου. Κάπου εκεί ξεκινάει και το  παραμύθι να μετατρέπεται σε πραγματικότητα με τον Dzeko αρχικά στο 92ο λεπτό να δίνει ελπίδες, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά τον αγώνα, και εν συνεχεία, τον Sergio Kun Aguero στο 94ο λεπτό να δίνει το πρωτάθλημα στους «Πολίτες» μέσα στο «City of  Manchester».

Λίβερπουλ- Άρσεναλ : 0-2 (1989)
Η τελευταία αγωνιστική της Premier League έβρισκε το μεγάλο φαβορί από την αρχή της χρονιάς, Λίβερπουλ να προηγείται στην βαθμολογία με 3 βαθμούς διαφορά και να υποδέχεται την δεύτερη Άρσεναλ μέσα στο «Anfield». Το απίστευτο της υπόθεσης είναι ότι πέραν της αγωνιστικής ανωτερότητας της Λίβερπουλ, πέραν του ότι οι «Κόκκινοι» έπαιζαν στο γήπεδό τους και μπροστά στους φιλάθλους τους, η Άρσεναλ ήθελε και νίκη με διαφορά δύο τερμάτων προκειμένου στην ισοβαθμία να ξεπεράσει τους αντιπάλους της. Και όμως τα κατάφερε, σκοράροντας στις καθυστερήσεις με τον Michael Tomas, να γίνεται ήρωας για τους «κανονιέρηδες». Απλά αξέχαστο.

Άρσεναλ- Ρεάλ Σαραγόσα : 1-2 (1995)
Τελικός του UEFA Cup και η κάτοχος του τροπαίου πριν από ένα χρόνο, Άρσεναλ, αγωνίζεται κόντρα στη ισπανική Σαραγόσα επιθυμώντας να κάνει το ευρωπαϊκό repeat. Ο αγώνας δεν βγάζει νικητή στα ενενήντα λεπτά (το σκορ στην κανονική διάρκεια ήταν 1-1) με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Και εκεί, όμως, σε σχεδόν 30 λεπτά δεν έχουμε νικητή, ώσπου ο Ισπανός μέσος Nayimi, λίγα μόλις δευτερόλ