Μία βολή ρε παιδιά – Έφτασε στην πηγή και δεν ήπιε νερό ο ΠΑΟ, 77-74 από την ΤΣΣΚΑ

Προδομένος από την εκνευριστική αστοχία στα τελευταία λεπτά στις βολές και την επιμονή του στα τρίποντα στην παράταση, ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει μπρέικ στη σειρά με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για τους 8 της Ευρωλίγκας και την Παρασκευή πάει για τη δεύτερη ευκαιρία.

Με την τύχη του και την αστοχία του πρέπει να τα έχει ο Παναθηναϊκός,

ο οποίος ήταν μια ανάσα από το διπλό στο πρώτο κιόλας παιχνίδι στη Μόσχα και με εκνευριστικά λάθη έχυσαν την καρδάρα με το γάλα. Κι όμως το πρώτο δεκάλεπτο προμήνυε διαφορετικά πράγματα.

Ο Παναθηναϊκός παρέμενε κοντά στο σκορ στην αρχή με πολύ καλό ποσοστό στα δίποντα, αλλά όταν η ΤΣΣΚΑ άρχισε να σκοράρει από τα 6,75 οι πράσινοι δεν είχαν τον τρόπο να απαντήσουν μιας και έχασαν 5 τρίποντα ολομόναχοι στην πρώτη περίοδο. Έτσι, το 21-14 έμοιαζε λογικό. Στις αρχές του β΄δεκαλέπτου τα πράγματα ξέφυγαν περισσότερο και η ομάδα του Μεσίνα προηγήθηκε με 33-21.

Κάπου εκεί ο ΠΑΟ ξύπνησε και χτυπώντας αποκλειστικά στο λόου ποστ και μέσα από το ζωγραφιστό έκλεισε το ημίχρονο στο -7 (40-33).

Με την επανέναρξη του αγώνα, δύο συνεχόμενα δίποντα έκαναν το 40-37 και το ματς έγινε ντέρμπι και θα κυλούσε μέχρι το τέλος τοιουτοτρόπως. Ο Παναθηναϊκός είχε γίνει τσιμπούρι στους Ρώσους και με το σκορ στο 53-51 οι διαιτήτες δεν είδαν φάουλ στο Ούκιτς που έφευγε στην αντεπίθεση και στο 55-53 έδωσαν επιθετικό στον Ράιτ που δεν έκανε απολύτως τίποτα και πέτυχε ένα καθαρό δίποντο. Τελικά αντί να γίνει το 55-55 έγινε το 58-53, αλλά το τρίποντο του Διαμαντίδη έφερε το 58-56 στο 30ο λεπτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε η ανατροπή και μετά τα μαζεμένα λάθη. Στο 38΄η ομάδα του Φρασκίσκου Αλβέρτη προηγήθηκε με 67-62 και είχε βρει το κουμπί της ΤΣΣΚΑ, ενώ είχε προκαλέσει προβλήματα στην επίθεση των Ρώσων. Λίγο όμως ο Σόνι Ουίμς με το τρίποντο του, λίγο ο Γκιστ με δύο χαμένες βολές και το 72-72 έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Με καλάθι του Ράιτ έγινε το 72-74 και από εκείνο το σημείο και για τα επόμενα 4 λεπτά ο ΠΑΟ δεν σκόραρε ούτε μισό πόντο. Ακολούθησαν διαδοχικά δύο χαμένες βολές του Διαμαντίδη και συνεχόμενα άστοχα τρίποντα, είτε με καλές είτε με κακές προϋποθέσεις.

Ο Ουίμς, που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 21 πόντους, με 2/4 βολές έκανε το 77-74, με τον Διαμαντίδη να μη μπορεί να ισοφαρίσει με τραβηγμένο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72, 77-74

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοφ 2, Φριντζόν 10, Τζάκσον 5, Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Γουίμς 21, Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Κριάπα 17, Χάινς 15

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6, Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 9, Ματσιούλις 14, Ράιτ 10