Ένα βήμα από τον τίτλο ο ΠΑΟ – Νίκησε με 63-52 τον Ολυμπιακό

23:31 9/6/2013 - Πηγή: KoolNews

Μία ακόμα νίκη θέλει ο Παναθηναϊκός σε αυτή τη σειρά των τελικών της Α1 για να επιστρέψει στον θρόνο του. Οι Πράσινοι επικράτησαν και στο ΟΑΚΑ του Ολυμπιακού με 63-52, έκαναν το 2-0 και μοιάζουν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στην κορυφή του Ελληνικού μπάσκετ.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη παίζοντας ωραία (ανά περιόδους) και

ώριμα (στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης) κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ στο πρώτο ημίχρονο και με μια αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στη νίκη, που τους δίνει τη δυνατότητα να ονειρεύονται τον τίτλο.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός, αν και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε να έχει ξεπεράσει το σοκ της περασμένης Παρασκευής στο ΣΕΦ, στο β’ ημίχρονο έδειξε και πάλι το κακό (και άστοχο) πρόσωπό του με αποτέλεσμα να ηττηθεί για δεύτερη συνεχόμενη φορά και η κατάκτηση του πρωταθλήματος να μοιάζει πάρα πολύ δύσκολη.

Το έργο του Παναθηναϊκού μόνο εύκολο δεν ήταν. Στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-16, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 31-29 υπέρ του Ολυμπιακού. Όλα όμως κρίθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο. Εκεί οι Πράσινοι με μια αντεπίθεση διαρκείας, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς υπέρ τους, να οδηγήσουν τους Ερυθρόλευκους σε βιαστικές και άστοχες επιθέσεις και κλείνοντας την άμυνά τους, έφτασαν σε μια σχετικά άνετη νίκη με 63-52.

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός πρέπει να τα δώσει όλα την Τετάρτη στο ΣΕΦ αν θέλει να μείνει στο παιχνίδι του τίτλου, ενώ ο Παναθηναϊκός θέλει μια νίκη για να επιστρέψει στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52

Παναθηναϊκός: Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 9(3), Κάρι 8, Ματσιούλις 2, Ούκιτς 17(3), Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 5(1), Γκουίν 3(1).

Ολυμπιακός: Χάινς 8, Λο 3, Άντιτς 7, Σπανούλης 12(2), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 6(1), Παπανικολάου 4, Κατσίβελης 8(2).