Της έκλεισε το... Σ(π)ίτι! (video)

Την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή της Premier League έχασε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία υπέστη εντός έδρας ήττα από την Εβερτον με 2-1. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι δύο ομάδες.Στον ύπνο έπιασε τους Πολίτες η ομάδα του Μόγιες και εκμεταλλεύτηκε όσο καλύτερα μπορούσε την αδράνεια της άμυνας δύο φορές στο πρώτο 20λεπτο. Μόλις στο 4' ο Κάχιλ ολομόναχος από την μικρή περιοχή έκανε με κεφαλιά το 0-1 και στο 19' ο Μπάινς μετά από συνδυασμό με τον Αυστραλό μεσοεπιθετικό πάγωσε με δεξί πλάσε για
τα καλά το Μάντσεστερ. Το 0-2 ήταν το σκο με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο για να γυρίσουν το ματς ειδικά μετά την αποβολή του Βίκτορ Ανιτσέμπε στο 60'.

Στο 72' μετά το σουτ του Γιάγια Τουρέ ο Τζαγκιέλκα πέτυχε αυτογκόλ για το 1-2 το οποίο έμελλε να είναι το τελικό. Στο 78' η Σίτι είχε δοκάρι σε τσίμπημα της μπάλα από τον Μάριο Μπαλοτέλι σε τετ α τετ με τον Χάουαρντ. Στις καθυστερήσεις, μέσα σε ένα λεπτό, ο