Της έδωσε ένα… «μάθημα»

Η μαχητική Πορτιμονένσε απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να «πεθάνει» και έδωσε ένα «μάθημα» στην Γκιμαράες που βλέπει να απομακρύνεται το όνειρο για έξοδο στην Ευρώπη.Ηχηρό «χαστούκι» της Πορτιμονένσε στην Γκιμαράες, στην αυλαία της 24ης αγωνιστικής του Πορτογαλικού πρωταθλήματος, η οποία κέρδισε 2-1. Το γρήγορο γκολ της Γκιμαράες στο 13ο λεπτό από τον Τιάγκο Ταργκίνο δεν ήταν αρκετό για να «μασήσει» η ουραγός Πορτιμονένσε που απάντησε τρία λεπτά αργότερα (16’) με τον Αντρέ Πίντο και έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσια.Στο 79’ η Γκιμαράες
έμεινε με παίκτη λιγότερο, αφού ο Εντιαγέ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς, και δύο λεπτά αργότερα, στο 81’, ο Χόρχε Πιρές έκανε το 2-1 και έδωσε τη νίκη  μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.Η Γκιμαράες πλέον μετρά τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια και μένει στην 5η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς, που όμως Μπράγκα και Μαδέιρα καιροφυλακτούν δύο βαθμούς πιο κάτω. Όσο για την Πάκος Φερέιρα, συγκάτοικο της Γκιμαράες, έχει την ευκαιρία