Πάλεψε και το γύρισε η Άλκμααρ

Η Άλκμααρ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη σκοράροντας τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν πίστεψε ότι μπορεί να κάνει τη «ζημιά» η Φίτεσε.Τη δύναμή της έδειξε απόψε στο εναρκτήριο παιχνίδι για την 28η αγωνιστική της Casino Eredivisie η Άλμααρ, αποδεικνύοντας ότι στην έδρα της είναι σκληρό «καρύδι». Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει 0-1 από τι Φίτεσε ένα λεπτό πριν πάνε οι παίκτες στα αποδυτήρια, με σκόρερ τον Μάρκο Φαν Γκίνκελ (44’).Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι
και ήταν καταιγιστικοί. Η ισοφάριση ήρθε στο 63’ από το τέρμα του Πόντους Γουέρνμπλουμ, αλλά η Φίτεσε δεν ήταν ικανή να κρατήσει ούτε τον ένα βαθμό, αφού λύγισε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.Με δύο γρήγορα γκολ, στο 81’  με τον Σίμον Πόουλσεν και στο 84’  με τον Μάρτενς,  η Άλκμααρ έγραψε το τελικό 3-1 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, την οποία έχει σιγουρέψει μέχρι… την επόμενη εβδομάδα που αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Φέγενορντ.Πλέον απέχει έξι βαθμούς από τ