Στα «ρηχά» οι τζουντόκα

Οι εμφανίσεις των Ελλήνων τζουντόκα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που λαμβάνει χώρα στην Ατάλλεια της Τουρκίας για αθλητές κάτω των 23 ετών δεν ήταν οι προσδοκώμενες. Οι πρωταθλητές μας έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και κατ' επέκταση μακριά από το βάθρο των νικητών, με τον Δαυίδ Τσοκούρη να πραγματοποιεί την καλύτερη πορεία για τα γαλανόλευκα χρώματα, καταλαμβάνοντας την 7η θέση στην κατηγορία του. Συγκεκριμένα, ο Τσοκούρης ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του με δύο νίκες στα προκριματικά των -81 κιλών, επικρατώντας του Ιταλού Τζιοβάνι Κάρολο και του Ελβετού Τζόναθαν Ζακέ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς ηττήθηκε από τον Γερμανό Σβεν Μάρεστς, ενώ στα ρεπεσάζ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Σλοβένου Αλίαζ Σεντεϊ, με αποτέλεσμα να βρεθεί στην 7η θέση. Ο Γιώργος