Ψηλά το κεφάλι μάγκες!

Κάποτε θα γινόταν και αυτό. Η Εθνική γνώρισε την πρώτη της ήττα στα τελικά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Αργεντινή, χάνοντας από την Γαλλία με 3-1. Τίποτα δεν χάθηκε για τους παίκτες των Δημητριάδη και Μπουτσουρή που πάνε για τη νίκη στο αυριανό παιχνίδι με την Βουλγαρία. Η αλήθεια είναι πως το ξεκίνημα με τις τρεις άνετες νίκες έκανε πολύ κόσμο να πετάει στα σύννεφα, όσον αφορά την πορεία της Εθνικής ομάδας Παίδων στο Παγκόσμιο της Αργεντινής. Βέβαια γι' αυτό... ευθύνονται οι ίδιοι οι παίκτες των Δημητριάδη
και Μπουτσουρή που πραγματοποίησαν εντυπωσιακές εμφανίσεις. Σήμερα ωστόσο στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης, ήρθε η ώρα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να γευτεί και το πικρό ποτήρι της ήττας. Οι μικροί παρέδωσαν όπως σε κάθε αγώνα τα δωρεάν μαθήματα βόλεϊ κόντρα στην Γαλλία, αλλά δυστυχώς το έκαναν για ένα σετ, το πρώτο το οποίο και κέρδισαν. Στην συνέχεια κάποια λάθη στοίχησαν την πρώτη ήττα με την Εθνική να χάνει με 3-1 (19-25, 25-14, 25-20, 26-24). Μια ήττα που δεν μειώνει σε καμία περίπτωση την μεγάλη προσπάθεια των μικρών και που σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να τους ρίξει ψυχολογικά, μιας και έχουν αποδείξει πως είναι σε θέση να κερδίσουν οποιαδήποτε ομάδα. Χωρίς καμία πίεση μπορούν παίζοντας το βόλεϊ που ξέρουν να καταφέρουν να κερδίσουν Βουλγαρία και Ισπανία και να προκριθούν στα ημιτελικά του θεσμού. Αλλά και να μην το κάνουν, έχουν δείξει πως το ελληνικό βόλεϊ, μπορεί να στηριχθεί επάνω τους. Εντυπωσιακό ξεκίνημα Ας επιστρέψουμε στα του αγώνα. Οι διεθνείς μας μπήκαν εντυπωσιακά στον αγώνα κόντρα στους «τρικολόρ» και πήραν το πρώτο σετ με περίπατο αφήνοντας τους Γάλλους στους 19 πόντους. Οι Κοκκινάκης και Μουμεντάκης έδειχναν ασταμάτητοι και ο κόσμος δεν σταματούσε να πανηγυρίζει βλέποντας πως μπορεί να έρθει η νίκη. Μπλακ άουτ στο δεύτερο Στο δεύτερο σετ, στον αγωνιστικό χώρο ήταν σαν να κατέβηκε μια άλλη Εθνική, καθώς ενδεχομένως το άγχος να κυρίευσε τους παίκτες που έχασαν με κατεβασμένα τα χέρια με 25-14, ένα σκορ με το οποίο είχαν συνηθίσει να κερδίζουν σετ και όχι να χάνουν. Πήγαν για την μαγική ανατροπή αλλά... Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το τρίτο, με τους Γάλλους να δείχνουν ασταμάτητοι φτάνοντας την διαφορά στους δέκα πόντους (15-5). Στο σημείο εκείνο η ομάδα... ξύπνησε και με μια επική αντεπίθεση μείωσε στους δύο πόντους (16-18). Ωστόσο η αντεπίθεση δεν είχε διάρκεια με συνέπεια οι «τρικολόρ» να κάνουν το 2-1 παίρνοντας το σετ με 25-20. Πραγματικό ντέρμπι Το τέταρτο και τελευταίο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο βόλεϊ. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο χωρίς καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τελικά οι Γάλλοι με πρώτο χρόνο του Ζουφριού και μπλοκ πάνω στον Κοκκινάκη πήραν τη νίκη επί της ελληνικής ομάδας που γνώρισε την πρώτη της ήττα στην διοργάνωση. Πλέον όλο το βάρος πέφτει στο αυριανό παιχνίδι με την Βουλγαρία (19:00), στο οποίο θα πρέπει να έρθει η νίκη για να υπάρχουν ελπίδες πρόκρισης στους τέσσερις του Παγκοσμίου. Ελλάδα: Κοκκινάκης 17 (1 μπλοκ, 2 άσοι),