Πλησίασε στην κορυφή ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Φίτεσε με γκολ του Έρικσεν και πλησίασε την πρωτοπόρο Αϊντχόβεν, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Ντε Γκράαφτσαπ, στους 3 βαθμούς.
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τον «Αίαντα» να κυριαρχεί στο πρώτο, να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και να προηγείται μόλις στο 11' με γκολ του Έρικσεν, ενώ δημιούργησε και έχασε ακόμη πολλές ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο,
η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε, με της Φίτεσε να είναι αυτή που πιέζει.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν, με την ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ να μοιάζει υπνωτισμένη. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Άρνεμ χάθηκε στο 52', όταν ο Αϊσάτι έκανε την κεφαλιά, όμως οι αντίπαλοι αμυντικοί έδιωξαν τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Τελικά, ο Άγιαξ πήρε τη νίκη και πλησίασε την Αϊντχόβεν στους 3 βαθμούς, με την Τβέντε, όμως, που αγωνίζεται αργότερα να έχει την ευκαιρία να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή.