Το γιόρτασε για τα καλά!

Ο Κολοσσός πέτυχε άλλη μια εντυπωσιακή νίκη (73-49 τον Πανιώνιο) και το Βενετόκλειο στο φινάλε έβαλε τα γιορτινά του για να ευχηθεί στον κορυφαίο σε ένα ακόμα ματς, Πατ Καλάθη.Η άσχημη επιθετικά μέρα των δυο ομάδων φάνηκε από το «καλημέρα». Οι… αγουροξυπνημένοι παίκτες των δυο ομάδων σκόραραν για πρώτη φορά μετά από τρία λεπτά αγώνα με γκολ-φάουλ του Πάνος. Ο Κολοσσός διεύρυνε το προβάδισμα του στο 7-0 του 5’ και δίνοντας έμφαση στην άμυνα κατάφερε να κρατάει σταθερά τα ηνία του αγώνα.Ο Πανιώνιος
αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και μείωσε μόνο όταν βρήκε στόχο έξω από τα 6,75 μ. με πρωταγωνιστή τον Μπάρλο (22-21, 17’). Οι «κυανέρυθροι» πέρασαν μπροστά στο σκορ με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (30-31) και έμειναν εκεί μέχρι τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (32-33, 22’).
Οι Ροδίτες βγήκαν από τα αποδυτήρια μεταμορφωμένοι και με σερί 12-0 έκαναν το 44-33 στο 25’ βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Η άμυνα του Κολοσσού έγινε πιο πιεστική, οι Καλάθης και Τσάμης έτρεξαν στο