Πέμπτος ο Αντωνακόπουλος

Από την ίδια θέση που τερμάτισε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τάε κβον ντο Εφήβων/Νεανίδων στο Βιετνάμ το 2006 ολοκλήρωσε τις προσπάθειες του και στο Ευρωπαϊκό ο Βασίλης Αντωνακόπουλος. Ο αθλητής του ΑΣ Θησέα Αιτωλοακαρνανίας, έχασε την ευκαιρία να βρεθεί πάνω στο βάθρο, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην κατηγορία των -63 κιλών. Ο Αντωνακόπουλος πήρε στον «ξαφνικό θάνατο» τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Ουκρανό Βιάτσεσλαβ Στόρια στον πρώτο γύρο των προκριματικών, ενώ συνέχισε το ίδιο θετικά και στην επόμενη φάση, όπου έκαμψε την αντίσταση του Ιταλού Ντανίλο Ντι Μάτζιο με 4-3. Ωστόσο, η πορεία του σταμάτησε
στα προημιτελικά απέναντι στον Σουηδό, Μιλάντ Ασνα, ο οποίος πήρε την πρόκριση για την τετράδα με 4-2. «Αισθάνομαι πικρία καθώς είναι η τελευταία φορά που αγωνίζομαι στην Εθνική Εφήβων και ήθελα να κλείσω έναν κύκλο με μετάλλιο. Γι` αυτό το ευρωπαϊκό τα έδωσα όλα και σε προπονήσεις και σε θέληση», δήλωσε απογοητευμένος ο Έλληνας αθλητής και πρόσθεσε: «Δεκατέσσερα χρόνια που κάνω ταεκβοντό αυτόν