Όταν μιλούν οι αριθμοί...

16:26 1/8/2011 - Πηγή: Gazzetta
Οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια, στην κολύμβηση, όμωε, αυτοί είναι που κάνουν τη διαφορά. Ας δούμε, λοιπόν, ποια ήταν η παρουσία της ελληνικής ομάδας στη Σανγκάη, όπως μαρτυρούν οι αριθμοί. Αρκετά νεανική η 8μελής αποστολή που αγωνίστηκε στη μεγάλη διοργάνωση της κινεζικής πόλης, με τους Δρυμωνάκο, Γρηγοριάδη και Λυμπερτά να έχουν την εμπειρία από ανάλογες συναντήσεις σε σχέση με τους υπόλοιπους, κάποιοι εκ των οποίων έκαναν την παρθενική τους εμφάνιση σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατηγορίας ανδρών-γυναικών. Οι επιτυχίες
των πρωταθλητών μας στην ανοιχτή θάλασσα δεν μεταφέρθηκαν και εντός των ορίων της πισίνας, έτσι κι αλλιώς όμως το έργο τους ήταν εκ προοιμίου δύσκολο. Ο πρωταρχικός στόχος της συμμετοχής σε ημιτελικούς και τελικούς στα αγωνίσματα και τα όρια επίτευξης για τις επερχόμενες μεγάλες διοργανώσεις, κυρίως για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το επόμενο καλοκαίρι, επιτεύχθηκε, με τον Γιάννη Δρυμωνάκο και την Νόρα Δράκου να κρατούν ψηλά την ελληνική σημαία. Ο 27χρονος πρωταθλητής του Εθνικού, στην τέταρτη συμμετοχή του σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ήταν εκείνος που φύλαγε το καλύτερο για το τέλος, όταν στην τελευταία ημέρα των αγώνων, εξασφάλισε μια θέση στον τελικό των 400μ μικτής ατομικής (τον πέμπτο στην καριέρα του), καταλαμβάνοντας την 5η θέση με διπλό πανελλήνιο ρεκόρ και ισοφαρίζοντας έτσι την κορυφαία στιγμή του σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Το 2007 στη Μελβούρνη είχε τερματίσει έκτος στο αγώνισμα, στη συνέχεια, όμως, κέρδισε μια ακόμη θέση, μετά την ακύρωση των αποτελεσμάτων του Τυνήσιου Οσάμα Μελούλι, ο οποίος βρέθηκε ντοπέ. Εκτός των άλλων, έγινε ο καλύτερος Ευρωπαίος του αγωνίσματος, πήρε το εισιτήριο για τους Αγώνες της βρετανικής πρωτεύουσας το 2012, ενώ... ρέφαρε την άσχημη εμφάνιση στα 200μ πεταλούδα, όπου περιορίστηκε στην 14η θέση. Παράλληλα, συνέχισε το σερί που μετρά η Ελλάδα στη διοργάνωση την τελευταία δεκαετία, έχοντας τουλάχιστον μια συμμετοχή αθλητή της σε τελικό. Έλαμψε η... πρωτάρα Δράκου Κι αν για τον έμπειρο Γιάννη Δρυμωνάκο οι εμφανίσεις του ήταν λίγο πολύ αναμενόμενες, εκείνες της Νόρας Δράκου ξεπέρασαν κάθε προσδοκία. Η 19χρονη κολυμβήτρια στην πρώτη της παρουσία σε Παγκόσμιο ανδρών-γυναικών έστειλε τα καλύτερα μηνύματα για το μέλλον, με τη συμμετοχή της σε δύο ημιτελικούς και την κατάρριψη τριών πανελληνίων ρεκόρ, στα αγωνίσματα που έλαβε μέρος. Στα 50μ ύπτιο, μάλιστα, πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή της, καταρρίπτοντας δύο φορές το ρεκόρ, ενώ έχασε μόλις για έξι εκατοστά του δευτερολέπτου την είσοδό της στην οκτάδα του τελικού, μένοντας στην 9η θέση. Επίσης, στα 50μ. ελεύθερο, εκτός ότι κατέρριψε το ιστορικό ρεκόρ της Νέρι Νιαγκουάρα, έπιασε και το όριο για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου. Εκτός τελικών ο Άρης Από εκεί και πέρα, στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές είχαμε δύο συμμετοχές σε ημιτελικούς και την επίτευξη του ορίου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στα 100μ ύπτιο από τον Άρη Γρηγοριάδη, ο οποίος δεν κατάφερε να δώσει το παρών σε έναν τελικό στην τέταρτη παρουσία του σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.