Όλη η δόξα στον Λόχτε!

Ο Μάικλ Φελπς έχει... σιγήσει στη Σανγκάη, όχι όμως και οι υπόλοιποι. Ο Ράιαν Λόχτε πέτυχε τη δεύτερη νίκη κόντρα στον συμπατριώτη του με νέο παγκόσμιο ρεκόρ στα 200μ μικτής ατομικής. Μετά τα 200μ ελεύθερο ο Λόχτε «έκλεψε» σε μια ακόμη περίπτωση τη δόξα από τον συναθλητή του και το έκανε με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Πήρε το χρυσό σημειώνοντας μάλιστα την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών στο αγώνισμα με 1:54.00, βελτιώνοντας το δικό του 1:54.10 που κατείχε από τις 30 Ιουλίου του 2009. Δεύτερος, 16 εκατοστά πιο πίσω ήταν ο Φελπς, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε
ο Ούγγρος Λάζλο Τσεχ με 1:57.69. «Έκανα κάτι που όλοι πίστευαν ότι δεν ήταν δυνατόν. Ο καθένας σκέφτεται ότι το παγκόσμιο ρεκόρ δεν θα μπορέσει να το αγγίξει και πάλι. Απλά, ήθελα να δείξω σε όλους ότι μπορεί να συμβεί. Όλη η σκληρή δουλειά που έχω κάνει φέτος και η αφοσίωση που έδειξα, σίγουρα απέδωσαν. Ας ελπίσουμε ότι όλοι τώρα θα πουν μπράβο Ράιαν, έκανες την αρχή και τώρα θα έχουμε περισσότερα παγκόσμια ρεκόρ», δήλωσε μετά το τέλος της κούρσας ο Λόχτε. Αναφορικά με την «εμφύλια» μάχη με τον Φελπς, σχολίασε: «Δεν μπορώ να σχολιάσω για τη φετινή χρονιά. Εάν είπε ότι ήταν έτοιμος, ήταν έτοιμος. Ξέρω ότι δεν του αρέσει να χάνει. Και οι δύο θέλουμε να κερδίζουμε. Πραγματικά, δεν σκέφτομαι τα ρεκόρ. Αν συμβεί, συνέβη. Πάω να κάνω τον αγώνα μου και αν καταρρίψω και το παγκόσμιο ρεκόρ, αυτό είναι το καλύτερο. Πιστεύω ότι είμαι πολύ μακριά από την τέλεια κούρσα». Παγκόσμιος ο Μάγκνουσεν, τέταρτος ο Σιέλο Στους υπόλοιπους τελικούς της 5ης ημέρας, ο Αυστραλός Τζέιμς Μάγκνουσεν ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στα 100μ ελεύθερο με χρόνο 47.63μ χαρίζοντας στην Αυστραλία το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα, στην ιστορία των παγκόσμιων πρωταθλημάτων. Τη δεύτερη θέση με 47.95 πήρε ο πρωταθλητής κόσμου το 2007, Καναδός Μπρέντ Χέιντεν και την τρίτη με 48.00 ο Γάλλος Γουίλιαμ Μεϊνάρ. Εκτός βάθρου έμεινε ο κάτοχος του τίτλου Βραζιλιάνος, Σέζαρ Σιέλο Φίλιο, ο οποίος αν και οδηγούσε την κούρσα κουράστηκε στα τελευταία μέτρα, με αποτέλεσμα να καταλάβει την τέταρτη θέση. «Καρέ» χρυσών για την Κίνα Ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε η Κίνα, με την Λιουγιάνγκ Τζιάο να τερματίζει πρώτη στα 200μ. πεταλούδα, κάνοντας την έκπληξη. Η 20χρονη κολυμβήτρια σημείωσε χρόνο 2:05.55, ενώ στο τρίτο σκαλί ανέβηκε η συμπατριώτισσά της και χρυσή Ολυμπιονίκης του Πεκίνου, Ζίγκε Λιου με 2:05.90. Ανάμεσα στις οικοδέσποινες μπήκε η Βρετανή Έλεν Γκάντι, η οποία τερμάτισε δεύτερη με 2:05.59. Η Αυστραλή, Τζέσικα Σίπερ, κυρίαρχος στο αγώνισμα τα τελευταία χρόνια, με δύο χρυσά το 2007 και το 2009 περιορίστηκε μόλις στην 7η θέση. Πρώτο χρυσό για τη Ρωσία Η Αναστασία Ζούεβα χάρισε στη Ρωσία το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στα αγωνίσματα κολύμβησης κατακτώντας την πρώτη θέση στον τελικό των 50μ ύπτιο. Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2008 τερμάτισε σε 27.79 και πρόσθεσε το δεύτερο μετάλλιο στη συλλογή της, μετά το ασημένιο στο αντίστοιχο 100άρι. Δεύτερη ήταν η Αγια Τερακάουα από την Ιαπωνία με 27.93 και τρίτη η Αμερικανίδα