Οι άνθρωποι παίζουν χρυσή μπάλα! (video)

23:56 8/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Ο Μέσι σκόραρε δύο φορές, ο Τσάβι μία και ο Ινιέστα ήταν ο κινητήριος μοχλός, με τους τρεις καλύτερους του 2010 να οδηγούν την Μπαρτσελόνα στους «8» μετά το 3-1 επί της Άρσεναλ!Εύκολα στα προημιτελικά η  Σαχτάρ, 3-0 την Ρόμα!
Μόλις στο 4' έχασε την πρώτη της καλύ ευκαιρία η Μπαρτσελόνα, με τον Πέδρο να χάνει στο τετ α τετ από τον Σέζνι. Παρά την γρήγορη φάση, η συνέχεια δεν ήταν όπως στο περσινό ματς καταιγιστική, καθώς η Αρσεναλ δεν ανοίχτηκε ποτέ. Η άμυνα ήταν ψηλά, οι γραμμές κοντά και έτσι οι φάσεις ήταν ελάχιστες.
Στο 16' το φάουλ του Αλβες μπλόκαρε ο Σέζνι, ο οποίος δύο λεπτά μετά έγινε αναγκαστική αλλαγή για να μπει ο Αλμούνια. Οσο η ώρα περνούσε το γήπεδο έγερνε όλο και πιο πολύ με αποτέλεσμα από το 25' η κατοχή να είναι 68%-32%. Στο 28' ο Πέδρο απείλησε ξανά με το αριστερό πλάσε του να περνάει άουτ, ενώ στο 33' ο Μπουζάκα δεν έδειξε την άσπρη βούλα σε καθαρό ανατροπή του Μέσι από τον Ντιαμπί μέσα στην περιοχή. Στο ίδιο λεπτό ο Βίγια δεν έπιασε καλά το σουτ, ενώ η πίεση γ