Ο Τσιμπλίδης έβαλε... στοπ! (vid)

Ο Τσιμπλίδης έβαλε... στοπ στους πανηγυρισμούς ανόδου του ΟΦΗ, αφού με γκολάρα στις καθυστερήσεις ισοφάρισε 3-3 για την Δόξα! Στο «παιχνίδι» και ο Λεβαδειακός, 1-0 τον Διαγόρα. Από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουμε δει φέτος στη Football League έγινε στην Καλλιθέα, όπου αναμετρήθηκαν η Δόξα Δράμας και ο ΟΦΗ. Οι κρητικοί έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως
οι Μακεδόνες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με το σουτ του Χλωρού στο 14', με την αποστολή της ομάδας να περιλαμβάνει και πάλι 12 παίκτες. Οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου δεν κάθισαν με... σταυρωμένα τα χέρια και στο 18' ο Μπούρμπος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ. Ωστόσο, αυτό έγινε στο 23', με τον 28χρονο αμυντικό να βγάζει ωραία μπαλιά για τον Καμπάνταη, αυτόν να νικάει από πλάγια θέση τον Τοπαλίδη και τους Δραμινούς να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Το γκολ αυτό άνοιξε ακόμα περισσότερο το παιχνίδι, ενώ έδωσε άλλον... αέρα στους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ. Οι κρητικοί θα μπορούσαν να προηγηθούν στο σκορ στο 38', αλλά το σουτ του Παπουλή από το ύψος της περιοχής κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Τοπαλίδη. Έτσι, η αναμέτρηση κυλούσε προς το τέλος του ημιχρόνου και στις καθυστερήσεις μπήκαν δυο γκολ μέσα σε δυο λεπτά! Η Δόξα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο πρώτο λεπτό, με την κεφαλιά του Τσιμπλίδη από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γελαδάρη. Όμως, ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το κοντινό πλασέ του Καμπάνταη, έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Κάλαϊτζιτς. Με αυτόν τον τρόπο, το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και στην επανάληψη, όπου ο ΟΦΗ απείλησε περισσότερες φορές για να πετύχει κάποιο τέρμα, με τη Δόξα να παίζει κυρίως παθητικό ρόλο μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 61' ο Τοπαλίδης μπλόκαρε την μπάλα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ Παπουλή και στο 66' είδε την κοντινή κεφαλιά του Καμπάνταη να καταλήγει άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ρόβα στο αμέσως επόμενο λεπτό, ενώ το σουτ του Καμπάνταη στο 78' κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο ΟΦΗ είχε άλλη μια κλασσική ευκαιρία, την πιο σημαντική, με τον Τοπαλίδη να αποκρούει εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάλαϊτζιτς. Στο 83' ο Αναστόπουλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ρούσεφ αντί του Ρόβα και, αρχικά, δικαιώθηκε, με τον Βούλγαρο επιθετικό να σημειώνει το 2-3 στο αμέσως επόμενο λεπτό δείχνοντας ότι ήταν η «χρυσή» αλλαγή του τεχνικού των κρητικών. Αυτό διότι όλα έδειχναν ότι ο ΟΦΗ θα πάρει τελικά τη νίκη, αν και βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ. Όμως, δεν υπολόγιζαν τον Τσιμπλίδη, ο οποίος με απίστευτο σουτ σχεδόν από τη σέντρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βεζυρίδη διατηρώντας ζωντανή τη Δόξα στο «κόλπο» της ανόδου στη Σούπερ Λιγκ. Στο «παιχνίδι» και ο Λεβαδειακός Βέβαια, εκτός από τη Δόξα, ζωντανός στο «παιχνίδι» της ανόδου έμεινε και ο Λεβαδειακός. Οι Βοιωτοί κέρδισαν στη Φυλή το Διαγόρα με 0-1 χάρη στο τέρμα του Ζουρούδη στο 54'. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά, κυρίως στο