Πέντε λεπτά από το θαύμα!

Η Εθνική χάντμπολ Νέων «άγγιξε» την πρόκριση για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κόντρα στην Τυνησία, όμως έχασε το εισιτήριο μέσα από τα χέρια της τα τελευταία πέντε λεπτά, γνωρίζοντας την ήττα με 24-21. Την υπέρβαση έψαχνε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κόντρα στους πολύπειρους Αφρικανούς, όμως η εμφάνισή της έδειξε το αντίθετο. Σε έναν ακόμη αγώνα οι παίκτες του Κώστα Τσαβδαρίδη έπιασαν καταπληκτική απόδοση και έδειξαν να έχουν στα χέρια τους το ματς, ελέγχοντας από το ξεκίνημα τον αγώνα
και έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του κόσμου που γέμισε πάλι το κλειστό της ΧΑΝΘ. Πέντε λεπτά μακριά από τον θρίαμβο έφτασαν οι διεθνείς μας, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την αποστολή τους, αφού οι Τυνήσιοι πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία πέντε λεπτά πήραν το προβάδισμα με 21-20 για να διαμορφώσουν το τελικό 24-21 δέκα δεύτερα πριν από το τελικό σφύριγμα. Η ελληνική ομάδα πλέον θα διεκδικήσει την 9η θέση στη διοργάνωση με πρώτο αντίπαλο τη Βραζιλία στους αγώνες κατάταξης. Επική ανατροπή από την Αίγυπτο Στις άλλες αναμετρήσεις της ημέρας, σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά πήρε η Αίγυπτος κόντρα στην δευτεραθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία, κάνοντας την ανατροπή στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Οι Αφρικανοί ενώ κυνηγούσαν το σκορ καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, με ένα σερί 4-0 στο 55:46 κι ενώ ήταν πίσω με δύο τέρματα διαφορά (28-26) πήραν τον έλεγχο 1:30 πριν από τη λήξη. Οι Ίβηρες δεν κατάφεραν να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση, διαμορφώνοντας απλά το τελικό 30-29. Στο δρόμο για τα ημιτελικά, η Αίγυπτος θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία. Τα δεκάλεπτα: 4-4, 9-11, 13-17 (ημχ.), 17-19, 23-25, 30-29 ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Αμπντέλ Ουαχάμπ): Χάλεντ Χοσιέν, Μοχάμεντ Αμπντέλ Χαλέκ 1, Χισάμ Αλ Μπασιούνι 7, Γκαμάλ Χαγκάγκ 3, Χισάμ Σανάντ 4, Χοσάν 2, Μοχάμεντ Χαλίλ, Αχμεντ Αμπντέλ 3, Αμπντέλ Ραχμάν Ελ Μποχί 5, Σαΐντ Χαλίλ, Χασάν Ανίς, Ζέιν Ελ Αμπεντίν Αλί 1, Σαμί Φουάντ 3, Αλαά Ελ Ντιν Αλί 1, Ομάρ Ελ Σόφι, Αχτάρ Μοχάμεντ. ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ρολάντο Φρέιτας): Βιλιένα, Πεσκέιρα 3, Ράμος 7, Ροζάριο, Σάντος, Φεράζ 3, Μάρκες 2, Αρέια 2, Ντουάρτε 3, Σίλβα Νούνο 1, Μορέιρα 2, Σίλβα Ρουί 1, Πορτέλα 4, Ολιβέιρα, Κουιμπίντα, Σικέιρα 1. Παρατηρητές: Κονοπιάστι (Ουκρανία)- Μίγκας (Ελλάδα) Διαιτητές: Οπάβα- Βάλεκ (Τσεχία) Κόκκινη: 59:59 Πεσκέιρα, Δίλεπτα: 6-4, πέναλτι: 2/3-3/3 Πρόκριση θρίλερ για Σλοβενία Η Σλοβενία από την πλευρά της χρειάστηκε το δεύτερο δεκάλεπτο της παράτασης προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Κατάρ με 38-35 και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε στο 31-31, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο της παράτασης οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα τέρμα. «Αυτό είναι το χάντμπολ, ένα άθλημα που προσφέρει συγκινήσεις. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες που άντεξαν σε ένα τόσο δυνατό παιχνίδι», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός της Σλοβενίας, Σλάβκο Ίβεζιτς, ενώ από την πλευρά του ο προπονητής του Κατάρ, Μάτσεκ Μπορούτ είπε: «Ηταν ένα παιχνίδι διαφήμιση για το χάντμπολ, που κρίθηκε στ