Νίκη στο ντεμπούτο Ζαϊρί

Με τον Ζαουάντ Ζαϊρί να κάνει ντεμπούτο μπαίνοντας στο 76', ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε της Σκερντέμπεου με 2-1 στους «Ζωσιμάδες». Τα γκολ για την ομάδα του Στέφαν Ντεμόλ πέτυχαν οι Γεωργίου και Μπακαγιόκο. Απόλυτα θετικό ήταν το τελευταίο τεστ του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Ηπειρώτες υποδέχθηκαν στους «Ζωσιμάδες» την πρωταθλήτρια Αλβανίας Σκερντέμπεου και επικράτησαν με 2-1.
Το κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Ζαουάντ Ζαϊρί ο οποίος έκανε ντεμπούτο μπαίνοντας ως αλλαγή στο 76' και γνωρίζοντας την αποθέωση. Εξαιρετικό πρώτο μέρος Το παιχνίδι είχε δύο πρόσωπα, το πολύ καλό στο πρώτο μέρος, όπου και μπήκαν και τα τρία τέρματα και το χειρότερο στην επανάληψη, κάτι που φυσικά είχε να κάνει και με τις πολλές αλλαγές και των δύο ομάδων. Οι Αλβανοί ξεκίνησαν δυνατά το ματς και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 14' με τον Ριμπέιρο. Ωστόσο η αντίδραση του «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν άμεση, μιας και δύο λεπτά αργότερα (16'), ο Γεωργίου με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 26' ο Μπακαγιόκο που βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα γκολ, καθώς έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν παίρνοντας ωστόσο την φιλική νίκη και μάλιστα χωρίς να απειληθούν, από την στιγμή που στην επανάληψη συνολικά ο ρυθμός και οι φάσεις έπεσαν κατακόρυφα. ΠΑΣ Γιάννινα: Φεγκρούς, Κώτσιος (89' Οικονόμου), Μιχαήλ (89' Γιάκος), Μπουζίντ (66' Ανδράλας), Πατσατζόγλου (57' Κειτά), Λίλα (66' Τζημόπουλος), Μπεσέρα (57' Ντε Βισέντι), Γεωργίου (57' Βίλα), Μπακαγιόκο (74' Κουέβας), Πάντος (74' Κυριάκος), Τζάνης (76' Ζαϊρί). Σκερντέμπεου : Σέχι (76' Λάπανι), Μπιτσάϊ, Βράπι, Σουλεϊμάνοβιτς (76' Ταϊλάρι), Μπράτιτς, Μπισκούπ, Μουζάκα (38' Αράπι), Ριμπέϊρο (70' Καμέ), Ράντας, Τζαφάϊ, Γκέρμποβιτς (56' Σκέμπι).