Φιλική νίκη με... νέο αίμα

Παίζοντας κυρίως με νεαρούς σε ηλικία παίκτες, η Κέρκυρα επικράτησε με 1-0 της Κασσιώπης σε φιλική αναμέτρηση 70 λεπτών. Μοναδικός σκόρερ της συνάντησης ο Χανδρινός. Στα προηγούμενα φιλικά, όπως το χθεσινό με τον Άρη, ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει το βασικό σχήμα ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος. Σήμερα κόντρα στην Κασσιώπη ο Μαυροβούνιος προπονητής θέλησε να δει σε τι κατάσταση βρίσκονται και οι νέοι ποδοσφαιριστές του και γι' αυτό προτίμησε να ξεκουράσει τους λεγόμενους βασικούς,
δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε τέσσερις παίκτες από την U20. Οι «Φαίακες» επικράτησαν με 1-0, με τους Χανδρινό, Γεωργακόπουλο, Κούδα και Μπαλανίκα, που είναι γεννημένοι το ’94 και το ’95, να το χαίρονται ιδιαίτερα. Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Χανδρινός στο 18' ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Αρμένη και αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Η ομάδα του Μπάντοβιτς έχασε σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, σε ένα ματς όπου ο προπονητής δοκίμασε διάφορα σχήματα. Χρέη διαιτητή, του αγώνα που κράτησε από 35 λεπτά το κάθε ημίχρονο, «εκτέλεσε» ο προπονητής τερματοφυλάκων του ΑΟΚ, Βαγγέλης Φιλιππής. ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Ζιάμπαρης, Οσμαν (36’ Κούδας), Σακελλαρίου (36’ Μπαλανίκας), Αρμένης, Χαμπλ, Πατηνιώτης, Φλαβίνιο, Χανδρινός (36’ Γεωργακόπουλος), Γιάντσης. - Αύριο (22/8) οι «Φαίακες» έχουν ρεπό. Η προετοιμασία τους θα αρχίσει εκ νέου την Τρίτη (23/8) με μια απογευματινή προπόνηση στα Γαζάτικα.