Με το αριστερό στο Ευρωπαϊκό Λιγκ

00:00 5/6/2010 - Πηγή: Gazzetta
Με ήττα που σίγουρα δεν ήταν μέσα στο πρόγραμμα, από την όχι και τόσο δυνατή ομάδα της Αυστρίας στο τάι μπρέικ (3-2), ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Λιγκ η Εθνική ομάδα.Μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Λιγκ με νίκη, έχασε η Εθνική ομάδα των ανδρών. Ηττήθηκε από την Αυστρία, μια κατώτερη ομάδα, στο τάι μπρέικ (18-25, 26-24, 22-25, 25-17, 15-11) σε ένα ματς που κράτησε όλους όσοι το παρακολούθησαν σε αγωνία από την αρχή μέχρι και το τέλος. Οι παίκτες του Γκόρντον Μέιφορθ ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο και προηγήθηκαν δυο φορές στα σετ (0-1 και 1-2) αλλά οι αυστριακοί έβρισκαν απαντήσεις και τελικά πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ.Τα σετ: 18-25, 26-24, 22-25, 25-17, 15-11ΑΥΣΤΡ