Λύτρωση στις καθυστερήσεις (video)

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η οικοδέσποινα Κολομβία πήρε με εύστοχο πέναλτι την πρόκριση για τους «8» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Under 20, επικρατώντας με 3-2 της Κόστα Ρίκα. Το ποδόσφαιρο δεν θεωρείται αδίκως ο «βασιλιάς των σπορ», καθώς οι συγκινήσεις που μπορεί να σου προσφέρει δεν συγκρίνονται με κανένα άθλημα. Συγκινήσεις όπως αυτές που προσέφερε σε όσους είδαν την αναμέτρηση της Κολομβίας με την Κόστα Ρίκα στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Under 20. Η οικοδέσποινα Κολομβία πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά επικρατώντας με 3-2 της αντιπάλου, πετυχαίνοντας
μάλιστα το νικητήριο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από την άσπρη βούλα. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν προσέφερε και πολλές συγκινήσεις, κάτι που σίγουρα δεν ίσχυε στο δεύτερο, όπου μπήκαν και τα πέντε γκολ της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μουριέλ στο 56', αλλά είδαν τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν άμεσα και όχι μόνο να ισοφαρίζουν με τον Ρουίς στο 61', αλλά να περνάνε και μπροστά με τον Έσκοε στο 65'. Η Κολομβία πήρε την σκυτάλη και αντέδρασε και αυτή με τον καλύτερο τρόπο, καθώς πρώτα έφερε με τον Φράνκο στο 79' το ματς στα ίσια, αλλά στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο τρίτο λεπτό κέρδισε πέναλτι και ο Τζέιμς ευστοχώντας έστειλε στα ουράνια τους συμπατριώτες του που είχαν γεμίσει το γήπεδο. Η οικοδέσποινα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση το Μεξικό που προκρίθηκε σε βάρος του Καμερούν. Κολομβία (Εντουάρντο Λάρα): Μπονίγια, Φράνκο, Κινιόνες (46' Κάγιε), Μορένο (67' Ζαπάτα), Μίκαελ, Μουριέλ, Τζέιμς, Καμπέθας, Μουρίλο, Βαλένθια (60' Πέρες), Αρίας. Κόστα Ρίκα (Ρόναλντ Γκονζάλες): Κρουζ, Σμιθ, Κοντρέρας, Τσάβες (59' Ντ. Βέγκα), Ρουίς (82' Β. Βέγκα), Έσκοε, Γκολόμπιο, Κάμπελ, Μόρα, Σότο, Μαρτίνες (87' Κάλβο).