Λύγησε στο τέλος η Μάλαγα...

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι η Μάλαγα βρέθηκε να αγωνίζεται ακόμη και με 9 παίκτες, όμως η Βαλένθια χρειάστηκε ένα γκολ του Αντούριθ στο τέλος για να πάρει τη νίκη με 4-3.Η Μάλαγα άνοιξε το σκορ μόλις στο 10', όταν σε μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Ροντόν δεν αστόχησε απέναντι στον Γκουάιτα, όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς ο Ντεμικέλις ανέτρεψε τον Μάτα μέσα στην περιοχή στο 15', ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, ενώ έδειξε και την κόκκινη κάρτα στον Αργεντίνο αμυντικό.

Ο
παθών ανέλαβε την εκτέλεση, δεν αστόχησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Παρότι με 10 παίκτες η ομάδα του Πελεγκρίνι δεν τα παράτησε και στο 35' ο Ροντόν πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για να δώσει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η Βαλένθια εμφανίστηκε κατώτερη των περιπτώσεων και στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις «νυχτερίδες» να πιέζουν και να δείχνουν ότι μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι. Μόλις στο 52' ο Σολδάδο με πολ