«Κολοσσός» ξανά!

18:56 9/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Επιστροφή στις νίκες για τον Κολοσσό, που έπειτα από τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα κέρδισε την ΑΕΚ στο Βενετόκλειο με 64-57 και επανήλθε σε τροχιά πλέι οφ.Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Άγγελος Τσάμης (18 π.), ενώ καλή παρουσία είχε και το δίδυμο των Καλάθη (12 π.-12 ριμπ.) και Χαρίση (13 π.).
Για την «Ένωση», που μετά τη νίκη του Ηλυσιακού επί του Ικάρου επέστρεψε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ξεχώρισαν οι Μάκης Νικολαΐδης (15 π.) και Δήμος Ντικούδης (11 π.).Με έναν Άγγελο Τσάμη να μοιάζει αφιονισμένος (12 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) ο Κολοσσός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έλεγξε το ρυθμό αλλά και τον τομέα των ριμπάουντ (9-2 στο πρώτο δεκάλεπτο). Οι «θαλασσί» ξέφυγαν με 13-7 στο 5’ ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με διψήφια διαφορά πόντων (25-14) απέναντι σε μια νωθρή ΑΕΚ, που ήθελε πολύ τη νίκη αλλά δεν το έδειχνε.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» αποφάσισαν να σοβαρευτούν και να παίξουν άμυνα. Μόλις πέντε πόντους δέχθηκαν μέσα σε δέ