Καταιγιστικό Περιστέρι με Μάντζαρη!

Με ηγέτη τον Βαγγέλη Μάντζαρη και την περιφέρεια του να έχει πάρει φωτιά το Περιστέρι πήρε μία επιβλητική νίκη απέναντι στον Ηρακλή (69-53), στον τελευταίο αγώνα της 4ης αγωνιστικής.Το Περιστέρι μπήκε «φουριόζο» την πρώτη περίοδο και με την επίθεση του να έχει πάρει φωτιά πέτυχε 29 πόντους, ο Ηρακλής
δεν μπορούσε να πάρει ανάσα από την ασφυκτική άμυνα. Ο «Γηραιός» κατάφερε να σκοράρει μόλις 9 πόντους, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ίδια.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο συγκεντρωμένη στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, τρέχοντας σερί 9-2 (29-18, 24’), ενώ με ένα νέο επιμέρους σκορ 3-9 κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντουςκατά τη λήξη του ημιχρόνου (37-30, 20'). Ο Λιούις ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους, καθώς πέτυχε 15 πόντους.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, η ομάδα της δυτικής όχθης «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι. Οι Περιστεριώτες επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, ενώ οι Βαγγέλης Μάντζαρης, Σκοτ και Παπανικολ