Δώστε το στη Νάπολι!

15:37 3/4/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η Νάπολι με τη... βοήθεια του διαιτητή Λούκα Μπιάντι έκανε μεγάλη ανατροπή και επιβλήθηκε της Λάτσιο με 4-3 στο Σαν Πάολο, διατηρώντας τις ελπίδες για την κατάκτηση του Σκουντέτο στο ακέραιο!Οι οπαδοί των γηπεδούχων επεφύλαξαν θερμή υποδοχή στον τεχνικό της Λάτσιο, Έντι Ρέγια, στην πρώτη του επιστροφή στο Σαν Πάολο, όπου πέρασε 4 χρόνια από το 2005 έως το 2009. Οι παίκτες της Νάπολι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πίεσαν για το γκολ από τα πρώτα λεπτά, με τον Λαβέτσι να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τη
συμπλήρωση των πρώτων 20', όταν έκανε το σουτ από πλάγια θέση και υποχρέωσε τον Μουσλέρα στην πρώτη μεγάλη επέμβαση στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη ακολούθησαν αμυντική τακτική και προσπάθησαν να απειλήσουν στην αντεπίθεση. Στην πρώτη τους καλή στιγμή κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μετά την εκπληκτική ενέργεια του Μάουρι, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Ντε Σάνκτις, στο 29'. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «λατσιάλι» ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση. Ο Μάουρι έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία λίγα αργότερα, ενώ μετά το τραγικό λάθος του Καναβάρο και με δύο παίκτες της Λάτσιο να μη συνεννοούνται σωστά ο Ζάρατε υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και ενώ έβγαινε μόνος απέναντι στον Ντε Σάνκτις...

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο. Οι Ρωμαίοι έφτασαν στο δεύτερο τέρμα τους στο 57' με προβολή του Ντίας και έδειχναν να τελειώνουν το παιχνίδι. Λίγα λεπτά αργότερα, όμως, η άμυνα της Λάτσιο... κοιμήθηκε με αποτέλεσμα ο Ντοσένα να μειώσει σε 2-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καβάνι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ιταλός αμυντικός τη δεύτερη για να τη στείλει στα δίχτυα του Μουσλέρα στο 60'. 2' αργότερα οι Ναπολιτάνοι έφτασαν στην ισοφάριση με πανομοιότυπο τρόπο! Φάουλ του Καμπανιάρο, πρώτη κεφαλιά του Μάτζιο, δεύτερη του Καβάνι από κοντά και 2-2. Στο 66' οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 3-2, με τον Λαβέτσι να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μπιάβα, όμως ο Μουσλέρα τον νίκησε και πάλι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπρόκι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του, πέρασε καρταφανέστατα τη γραμμή, όμως ο επόπτης δεν το είδε.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Ζάρατε έκανε ωραία προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, έκανε ο γύρισμα, ο Ντε Σάνκτις έδιωξε τη μπάλα, όμως ο Αρόνικα στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να ξαναδώσει το προβάδισμα στη Λάτσιο. Στο 80' ο διαιτητής καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπιάβα στον Καβάνι, με τον Ιταλό να αντικρίζει και απευθείας κόκκινη κάρτα! Ο Ουρουγουανός επιθετικός δεν αστόχησε από τη βούλα του πέναλτι και έκανε το 3-3 στο 81'. Η μεγάλη ανατροπή για τη Νάπολι ήρθε στο 88' με τον Καβάνι να βγαίνει απέναντι από τον Μουσλέρα και να τον πλασάρει πολύ ωραία, στέλνοντας τους Ναπολιτάνους στα ουράνια, καθώς παραμένουν στο κυνήγι του Σκουντέτο! Να τονίσουμε ότι αποβλήθηκε και ο Έντι Ρέγια στο 89'...