Διπλό για Σεβίλλη, σοκ για Ατλέτικο

Αποφασισμένη να διεκδικήσει όσο μπορεί τις πιθανότητες διεκδίκησης το τίτλου παραμένει η Σεβίλλη η οποία πέρασε νικηφόρα από την Τενερίφη κερδίζοντας την Τενερίφη με 2-1. Σοκ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων για την Ατλέτικο που έχασε με πέναλτι του Γκουρδάδο στην Λα Κορούνια με το ίδιο σκορ και παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις. Κοντά στις πρωτοπόρους Μπαρτσελόνα και Ρεάλ παρέμεινε η Σεβίλλη η οποία επικράτησε της Τενερίφης με 2-1. Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με τον Περότι στο 32, διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ρενάτο στο 48' και παρά την μείωση του σκορ από τον Νίνο στο 75' κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο το οποίο ήταν το όγδοο στην φετινή σεζόν. Την ίδια ώρα, η Ατλέτικο Μαδρίτης παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις έπειτα από τη ήττα στο «Ριαθόρ» με 2-1