«Μπλαουγκράνα» το 2009!

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2009 για την Μπαρτσελόνα που στέφθηκε πρωταθλήτρια κόσμου κερδίζοντας με 2-1 στην παράταση την Εστουδιάντες. Έξι τίτλους πανηγύρισαν φέτος οι Καταλανοί!Τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας για πρώτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε η Μπαρτσελόνα η οποία επικράτησε με 2-1 της Εστουδιάντες στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που έγινε στο Αμπού Ντάμπι. Οι Καταλανοί είδαν τον... χάρο με τα μάτια τους καθώς μέχρι το 89ο λεπτό βρίσκονταν πίσω στο σκορ με γκολ από κεφαλιά του Μποσέλι σε σέντρα του Ντίαζ στο 37'. Ωστόσο, η Εστουδιάντες δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα και δέχτηκε την ισοφάριση ένα λεπτό πριν την έναρξη των καθυστερήσεων όταν ο Πέδρο με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά παραβίασε την εστία του Αλμπίλ. Οι