Άξια της μοίρας της...

Ο Ρεσίνο μπορεί να έφυγε αλλά η Ατλέτικο δεν λέει να σηκώσει κεφάλι. Οι «ροχιμπλάνκος» έμειναν στο 1-1 με την Μαγιόρκα μέσα στο «Βιθέντε Καλδερόν», παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα δύο παικτών από το 51' λεπτό! Από τις εξέδρες παρακολούθησε το ματς ο νέος τεχνικός των Μαδριλένων, Κίκε Φλόρες. Στο 27', η Ατλέτικο κέρδισε πέναλτι σε μια φάση όπου αποβλήθηκε ο Χοσέμι. Ωστόσο, ο Φορλάν έστειλε την μπάλα άουτ χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Μαδριλένοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Ραμίς να αποβάλλεται και να αφήνει την Μαγιόρκα με εννέα παίκτες. Αυτή τη φορά, ο Φορλάν ευστόχησε και έδωσε προβάδισμα νίκης στην Ατλέτικο. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν «καθάρισαν» το παιχνίδι και έδωσαν το δικαίωμα στους νησιώτες να απειλήσουν. Τελικά,