Αποκλείστηκε ο Γκιώνης

Στη φάση των «32» στο τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης Προ Τουρ του Βερολίνου ολοκληρώθηκε η παρουσία του Παναγιώτη Γκιώνη, ο οποίος αποκλείστηκε από τον πανίσχυρο Κινέζο, Ξου Ξιν. Η ήττα με 4-0 ήρθε φυσιολογικά για τον Έλληνα πρωταθλητή, καθώς ο Κινέζος αν και μετρά μόλις λίγα χρόνια στην Εθνική της χώρας του έχει ήδη αρκετές σημαντικές διακρίσεις στο ενεργητικό του. Μέσα στο 2009 αναδείχτηκε δευτεραθλητής κόσμου στο διπλό ανδρών, ήταν πρωταθλητής Ασίας στο ίδιο αγώνισμα και στο ομαδικό, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο απλό του τελικού των Προ Τουρ και πήρε την 1η θέση με την Κίνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο εθνικών ομάδων. Ο αγώνας του Γκιώνη ήταν ο τελευταίος για τα ελληνικά χρώματα στο ισχυρό όπεν της Γερμανίας, που ολοκληρώνεται την Κυρι