Tριάρα στην Μαδρίτη!

Πέμπτη εκτός έδρας νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Μπαρτσελόνα, η οποία κέρδισε με 3-1 την Χετάφε στην Μαδρίτη και παρέμεινε έναν βαθμό πίσω από τη Ρεάλ.
Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού δεν συνάντησε πολλά προβλήματα απέναντι στην Χετάφε, χάνοντας μάλιστα αρκετές ευκαιρίες για ένα μεγαλύτερο σκορ. Ο Μέσι από κοντά άνοιξε το σκορ στο 23', ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Βίγια (που στην αρχή του αγώνα έχασε ένα σχεδόν σίγουρο γκολ) πλάσαρε εύστοχα τον Κοντίνα για το 2-0.

Η Μπαρτσελόνα
είχε πάντα τον έλεγχο του αγώνα και στο 65' ο Πέδρο «τσίμπησε» την μπάλα προ του τερματοφύλακα των Μαδριλένων και έκανε το 3-0. Πέντε λεπτά πιο μετά, ο Πικέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για χέρι μέσα στην περιοχή και ο Μανού ευστόχησε από τα 11 βήματα για να μειώσει.  Στο 80' ο Ντέρεκ Μπόατενγκ αποβλήθηκε και αυτός, η Χετάφε έχασε αργότερα μεγάλη ευκαιρία με τον Αριθμέντι για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έτσι το 1-3 για την Μπαρτσελόνα παρέμεινε, παρότι και ο Μέσι είχε δύο ανεπανάληπτα τετ α τετ