Η Παλέρμο επικράτησε με 1-0 της Τζένοα στο Ρέντσο Μπαρμπέρα

Το γκολ του Μαουρίσιο Πινίγια ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Παλέρμο τη νίκη με 1-0 επί της Τζένοα στο Ρέντσο Μπαρμπέρα στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Serie A. Δυνατό παιχνίδι παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο άτυχοι στα πρώτα
λεπτά, καθώς σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι του Εντουάρντο, στο 12` και στο 24` με τον Πινίγια.Ο επιθετικός της Παλέρμο διόρθωσε τα... λάθη του λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 42`, όταν εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Παστόρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Παλέρμο, όμως, να επιχειρεί κάποιες επισκέψεις στην αντίπαλη εστία, αλλά ο Εντουάρντο μπλόκαρε σταθερά. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση των 90` και η Τζένοα έφυγε με άδεια χέρια από το Παλέρμο.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:Σάββατο (06/11)Μπολόνια - Λέτ