19:36 4/5/2013 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 36η αγωνιστική

Ινβερνές-Μάδεργουελ 4-3
(3', 27', 84' ΜακΚέι, 25' Σίνι/ 36', 64' ΜακΦάντεν, 49' Χίγκτον)

Η Ινβερνές διατήρησε τις ελπίδες της για έξοδο στο Europa League έπειτα από την νίκη, με δραματικό τρόπο, επί της Μάδεργουελ με 4-3. Όλα έδειχναν μια άνετη επικράτηση για την Ινβερνές όταν ο Μπίλι ΜακΚέι με δυο γκολ

(3' και 27') και ο Άντριου Σίνι έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 3-0 πριν την συμπλήρωση του ημιώρου. Ωστόσο η Μάδεργουελ δεν τα παράτησε και αφού πρώτα μείωσε σε 3-1 με τον Τζέιμς ΜακΦάντεν στο 36ο λεπτό έβαλε και δεύτερο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάικλ Χίγκτον. Στο 64ο λεπτό ο ΜακΦάντεν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ισοφάρισε σε 3-3 αλλά τελικά η Ινβερνές μπόρεσε και πήρε την σπουδαία νίκη στο 84ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του ΜακΚέι.

Νταντί-Σεντ Τζόνστον 0-1
(38' Κρεγκ)

Στο κυνήγι της τρίτης θέσης παρέμεινε η Σεντ Τζόνστον που κέρδισε μετά από 13 χρόνια στην έδρα της Νταντί χάρη σε γκολ του Λίαμ Κρεγκ στο 38ο λεπτό. Η Νταντί παρέμεινε στην έκτη θέση συμπληρώνοντας τρεις συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς νίκη.

Χαρτς-Σεντ Μίρεν 3-0
(13' Γουόκερ, 43' ΜακΧάτι, 54' Χάμιλ)

Η Σεντ Μίρεν ήθελε ένα βαθμό για να εξασφαλίσει την παραμονή της αλλά ηττήθηκε με 3-0 από την Χαρτς ωστόσο ελπίζει ακόμα μετά την ήττα της Νταντί από την Σεντ Τζόνστον. Ο Τζέιμι Γουόκερ στο 13ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την Χαρτς η οποία διπλασίασε τα τέρματα της δυο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Κέβιν ΜακΧάτι. Εννιά λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Τζέιμι Χάμιλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.