19:11 4/5/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 32η αγωνιστική

Βέρντερ Βρέμης-Χόφενχαϊμ 2-2
Γήπεδο: Weser Stadion

Η Βέρντερ Βρέμης είχε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να πάρει την πρώτη της νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές αλλά την πέταξε στα σκουπίδια και τώρα κινδυνεύει με υποβιβασμό για πρώτη φορά μετά από 40 χρόνια. Η ομάδα της Βρέμης αντιμετώπιζε την καταδικασμένη Χόφενχαϊμ και προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άαρον Χαντ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Όλα έδειχναν πως η Βέρντερ θα είχε

ένα εύκολο απόγευμα όταν ο Κέβιν Ντε Μπρούιν έκανε το 2-0. Αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά ήρθαν τα πάνω κάτω με δράστη τον Σβεν Σίπλοκ. Στο 66ο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή και στο 85ο λεπτό έβαλε ξανά την Χόφενχαϊμ στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1. Αλλά δεν έμεινε εκεί και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αξιοποίησε κεφαλιά πάσα του Λούντβιγκ ισοφαρίζοντας σε 2-2 και βάζοντας σε μπελάδες την Βέρντερ.
Η ομάδα της Βρέμης απέχει τρεις βαθμούς από την 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ για την αποφυγή του υποβιβασμού δυο αγωνιστικές πριν το τέλος.

Βέρντερ Βρέμης: Μίλιτς, Φριτζ (74' Γκεμπρέ Σελασιέ), Παπασταθόπουλος, Πρεντλ, Ιγκνόφσκι (82' Σμιτζ), Κρος (85' Λουκιμίγια), Μπαργκφρέντε, Γιλντιρίμ, Χαντ, Ντε Μπρουίν, Πέτερσεν
Χόφενχαϊμ: Κάστελς, Μπεκ, Άμπραχαμ, Βέστεργκαρντ, Θέσκερ, Ρούντι (66' Σίπλοκ), Βάις (76' Ντε Καμάργκο), Φόλαντ, Σαλίχοβιτς, Τζόνσον (45' Λούντβιγκ), Φιρμίνο

Νυρεμβέργη-Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-2
Γήπεδο: Grundig Stadion

Την συμμετοχή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε και μαθηματικά η Μπάγερ Λεβερκούζεν μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Νυρεμβέργης με 2-0. Στο 26ο λεπτό ο Ομέρ Τόπρακ με κεφαλιά έβαλε μπροστά την Μπάγερ η οποία διπλασίασε τα τέρματα της στο 62ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στέφαν Κίσλινγκ, 23 γκολ στο πρωτάθλημα, έπειτα από χέρι του Νίλσον. Στο 80ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 3-0 αλλά ο Σίντνεϊ Σαμ σημάδεψε το δοκάρι στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η Λεβερκούζεν. Μάλιστα λίγο αργότερα ο Σαμ έγινε αλλαγή γιατί δεν άφησε τον Κίσλινγκ να εκτελέσει το πέναλτι παρακούοντας τις εντολές του τεχνικού τιμ.

Νυρεμβέργη: Σάφερ, Μπάλιτς, Νίλσον, Κλόσε, Πλάτνεχαρντ, Σταρκ (78' Φόλνερ), Σίμονς, Μακ, Κιγιοτάκε, Φραντζ (78' Μέντλερ), Εσβάιν
Μπάγερ Λεβερκούζεν: Λένο, Καρβαχάλ, Φολσέιντ, Τόπρακ, Μπένις, Ρέιναρτζ, Κάστρο, Ρόλφες, Σούρλε, Σαμ (84' Σβαμπ), Κίσλινγκ

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-1
Γήπεδο: Commerzbank Arena

Την δική της μάχη για την κατάκτηση της 4ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ συνεχίζει να δίνει η Άιντραχτ Φρανκφούρτης που επικράτησε 3-1 της Φορτούνα Ντίσελντορφ και παρέμεινε στο -3 από την Σάλκε. Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Αλεξάντερ Μέιερ έβαλε μπροστά την Άιντραχτ με τον Λάκιτς στο 50ο λεπτό να δίνει προβάδισμα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους. Στο 78ο λεπτό η Φορτούνα μπήκε και πάλι στο παιχνίδι με γκολ του Ντάνι Σαχίν, είχε περάσει λίγο πριν αλλαγή στο παιχνίδι, αλλά οι ελπίδες της Φορτούνα για κάτι καλό εξανεμίστηκαν τρία λεπτά πριν το τέλος όταν ο Μέιερ με δεξί σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Η ομάδα του Μαλεζά είναι χωρίς νίκη εδώ και έξι αγωνιστικές και θα δώσει την μάχη για να κρατηθεί στην κατηγορία.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Νικόλοφ, Γιούνγκ (49' Σελόζι), Ζαμπράνο, Άντερσον, Οσίπκα, Ρους, Ρόντ, Άιγκνερ (89' Ντζάπκα), Μέιερ, Ινούι (68' Στεντέρα), Λάκιτς
Φορτούνα Ντίσελντορφ: Γκίφερ, Λέβελς, Μαλεζάς, Λανγκενέκε, Χουανάν, Φινκ (59' Λάμπερτζ), Μπότζεκ (82' Τέσε), Ρέισινγκερ (58' Ντάνι Σαχίν), Μπελιγκχάουζεν, Ομάε, Κρούσε.

Ανόβερο-Μάιντς 2-2
Γήπεδο: AWD Arena

Απόψε Ανόβερο και Μάιντς έβαλαν τέλος στα όνειρα που είχαν για έξοδο στην Ευρώπη καθώς το τελικό 2-2 δεν ευνοεί καμία από τις δυο ομάδες. Στο 25ο λεπτό ο Νικολάι Μίλερ έβαλε μπροστά την Μάιντς κάνοντας το 1-0 αλλά στο 36ο λεπτό ο Αρτούρ Σόμπιχ ισοφάρισε για το Ανόβερο έχοντας περάσει αλλαγή ένα λεπτό πιο πριν. Στο 65ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σουλτς αλλά κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 70ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Ντιούφ μετά από 638 αγωνιστικά λεπτά. Ωστόσο και πάλι ο Νικολάι Μίλερ έδωσε την λύση στην Μάιντς ισοφαρίζοντας στο 79ο λεπτό με το τελικό 2-2 να μένει ως το τέλος.

Ανόβερο: Ζίλερ, Σακάι, Χαγκούι, Σουλτς, Ποκονιόλι, Χόφμαν, Ντα Σίλβα Πίντο, Σλάουντραφ (62' Για Κόναν), Στιντλ, Αμπντελάουε (35' Σόμπιχ), Ντιούφ (90+3 Σάχεντ)
Μάιντς: Φέτκλο, Πόσπεχ, Σβένσον, Νοβέσκι, Ζαμπάβνικ, Ζίμλινγκ, Μπαουγκάρτλινγκερ, Καλιγκιούρι (76' Σότο), Μάλι (72' Ρίσε), Μίλερ, Ρουκαβίτσια (54' Πάρκερ)

Στουτγάρδη-Γκρόιτερ Φιρτ 0-2
Γήπεδο: Mercedes Benz Arena

Παρότι καταδικασμένη η Γκρόιτερ Φιρτ πήρε το διπλό στην έδρα της Στουτγάρδης κερδίζοντας την με 2-0. Στο 51ο λεπτό ο Σακάι με αυτογκόλ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους οι οποίοι "σφράγισαν" την νίκη τους στο 89ο λεπτό. Η Γκρόιτερ Φιρτ είχε νωρίτερα την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά ο Νέριγκ αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Νούριγκερ για την Στουτγάρδη.

Στουτγάρδη: Ούλριχ, Σακάι, Ρούντιγκερ, Φελίπε, Μολινάρο, Μπόκα (77' Χολζχάουζερ), Γκέντνερ, Μαξίμ, Τραορέ, Οκαζάκι (67' Μακέντα), Χάρνικ
Γκρόιτερ Φιρτ: Χεσλ, Νέριγκ, Σόμπιχ, Μαβρά, Αμπντούλ Μπάμπα, Γκέις (45' Πέτσος), Φούρστερ, Πριμπ, Κλάους (80' Αζέμι), Πλεντλ (35' Ζίμερμαν), Τζούρτζιτς