17:38 9/11/2013 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 13η αγωνιστική

Ρος Κάουντι-Σέλτικ 1-4
(68' Σπρόουλ/ 41', 53' Φαν Ντάικ, 70', 73' Λέντλεϊ)

Η Σέλτικ τον τελευταίο καιρό έδειχνε να μην είναι στα καλά της καθώς την απρόσμενη ισοπαλία κόντρα στην Νταντί Γιουνάιτεντ, με ισοφάριση στις καθυστερήσεις, ακολούθησε η ήττα από τον Άγιαξ στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Ωστόσο σήμερα, οι πρωταθλητές Σκωτίας ξέσπασαν και στο "Global Energy

Stadium" κέρδισαν 4-1 την Ρος Κάουντι.
Πρωταγωνιστές για την Σέλτικ ήταν ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ και ο Τζο Λέντλεϊ που πέτυχαν από δυο γκολ. Τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Φαν Ντάικ έκανε το 0-1 και οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για τους πρωταθλητές Σκωτίας.
Ο Ίβαν Σπρόουλ ξανά έβαλε την Ρος Κάουντι στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2 στο 68' αλλά ο Λέντλεϊ έσπευσε γρήγορα να αποκαταστήσει την τάξη και με δυο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών, 70' και 73', ο Ουαλός μεσοεπιθετικός διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ο Γιώργος Σαμαράς δεν βρισκόταν στην αποστολή λόγω τραυματισμού.

Χιμπέρνιαν-Ινβερνές 0-2
(14' Ρος, 18 ΜακΚέι)

Με δυο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά, η Ινβερνές έφυγε νικήτρια από την έδρα της Χιμπέρνιαν και παρέμεινε κοντά στην πρωτοπόρο Σέλτικ. Στο 14ο λεπτό ο Νικ Ρος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του για το 0-1 με τον Μπιλ ΜακΚέι να διαμορφώνει το τελικό 0-2 στο 18'.

Αμπερντίν-Χαρτς 1-3
(26' ΜακΓκιν/ 66' Γουόκερ, 74' Πάτερσον, 90' Στίβενσον)

Ήττα σοκ για την Αμπερντίν που ηττήθηκε από την Χαρτς μέσα στην έδρα της με 3-1 και απομακρύνθηκε από τις πρώτες θέσεις. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς ο Νίαλ ΜακΓκιν έκανε το 1-0 έπειτα από ασίστ του Μπάρι Ρόμπσον ο οποίος όμως στο 54' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τότε σήμανε η ώρα της ανατροπής για την Χαρτς. Στο 66' ο Τζέιμι Γουόκερ ισοφάρισε και 8 λεπτά μετά ο Κάλουμ Πάτερσον έκανε το 1-2. Τον θρίαμβο της Χαρτς "σφράγισε" στις καθυστερήσεις ο Ράιαν Στίβενσον.

Μάδεργουελ-Νταντί Γιουνάιτεντ 0-4
(16', 64' Γκολντ, 19' Ράνκιν, 90' Ρόμπερτσον)

Πάτρικ Θιστλ-Σεντ Μίρεν 0-3