Πέρασε από Λαγκαδά η Βασίλισσα

17:38 9/11/2013 - Πηγή: AEK365

Δείχνοντας χαρακτήρα η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ επικράτησε με 69-57 του Ερμή στο κλειστό του Λαγκαδά και συνέχισε με νίκη και στην 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τους βαθμούς της νίκης, αν και μπορούσαν να πιάσουν ακόμα καλύτερη απόδοση.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό της. Αυτό ήταν κάτι που της εξασφάλισε μια διαφορά ασφαλείας, παίζοντας εξαιρετική άμυνα κι επίθεση,

απέναντι σε έναν αντίπαλο, ο οποίος προσπάθησε να πιέσει. Η πίεση του Ερμή όμως δεν είχε αποτέλεσμα, αφού η Ένωση στο πρώτο δεκάλεπτο είχε τα ηνία (24-16). Αυτή η κυριαρχία συνεχίστηκε σε μεγαλύτερο βαθμό από τους «κιτρινόμαυρους» και η διαφορά ανέβηκε ακόμα παραπάνω. Εκεί, που η ομάδα του Λαγκαδά έδειξε πως μπορεί να μειώσει η ΑΕΚ κατάφερε να βρει και πάλι ρυθμό, παρά την μικρή διακοπή που υπήρξε στο ματς (σ.σ. ένταση λόγω προκλητικής συμπεριφοράς των γηπεδούχων) και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (44-33).
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ροκάνισαν την διαφορά και φάνηκαν πιέζουν την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκο. Η Βασίλισσα, όμως έδειξε πως έχει τα ψυχικά αποθέματα, βρίσκοντας πάντα λύσεις να διατηρεί το προβάδισμα της (63-54). Έτσι τα λεπτά κυλούσαν και με σωστό διαχειρισμό η Βασίλισσα έφυγε με το «διπλό» από τον Λαγκαδά.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 33-44, 47-52,57-69

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας): Σιγκούνας, Θ. Ιωακειμίδης, Καμαριώτης, Καλογιαννίδης, Ηλιάδης, Τρτιτς, Σικαλίδης, Παπαιωακειμ, Τσιόγκας.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος, Φαλέκας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου, Νίκολιτς, Γκιζόγιαννης, Παπαδιονυσίου, Τσιάκος, Δέσπος

* Η ΑΕΚ κέρδισε με 69-57 και στον Λαγκαδά και συνέχισε με νίκη.

*Δεν σταμάτησαν το τραγούδι και στο ημίχρονο οι οπαδοί της ΑΕΚ

* Οι οπαδοί της ΑΕΚ αντέδρασαν στις προσκλήσεις των γηπεδούχων, μετά το καλάθι του Ερμή που έκανε το 31-39 και βγήκαν στο παρκέ, αλλά με την επέμβαση των ματς και των ψυχραιμότερων, η αναμέτρηση ξεκίνησε ξανά

* Ο κόσμος που βρίσκεται στο γήπεδο έχει δημιουργήσει μια εξαιρετική ατμόσφαιρα και η Βασίλισσα αισθάνεται πως αγωνίζεται στην έδρα της

* Η ΑΕΚ θέλει τη νίκη για να συνεχίσει το αήττητο σερί της

*Καλησπέρα σας το aek365 βρίσκεται στο κλειστό του Λαγκαδά και θα σας μεταδώσει ζωντανά τον αγώνα ανάμεσα στον τοπικό Ερμή και την ΑΕΚ