Ξεκίνημα με το αριστερό

21:33 14/7/2014 - Πηγή: AEK365

Την ήττα με 11-6 από το Μαυροβούνιο γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Βουδαπέστη.

Ήττα που ήλθε φυσιολογικά με βάση την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες. Η Εθνική μπλοκαρισμένη στη ζώνη των Μαυροβούνιων δεν είχε λύσεις επιθετικά, ενώ άσχημο ήταν το ποσοστό της (3/9) στον παίκτη παραπάνω. Αντίθετα οι αντίπαλοι μας βρήκαν λύσεις μετά το πρώτο 8λεπτο που έληξε ισόπαλο (1-1) και αφού το 2-2 (4.03'' του δευτέρου) έγινε 6-2 υπέρ τους (7.14'' του τρίτου) με σερί 4-0, έγειραν αποφασιστικά την πλάστιγγα προς το μέρος τους.

Η Εθνική

με 2 γκολ του Άγγελου Βλαχόπουλου (τα πρώτα του σε Ευρωπαϊκό, όπως αργότερα και του Δημήτρη Τίγκα), έμεινε σχετικά κοντά στη λήξη του τρίτου (8-4), αλλά ένα νέο σερί 3-0 εις βάρος της οριστικοποίησε τα δεδομένα στην τελευταία περίοδο.

Και τα 4 σπριντ πήγαν στο Μαυροβούνιο, που είχε 11/24 προσπάθειες συνολικά, έναντι 6/21 της Εθνικής μας που είχε και 5 επιθετικά, 3 περισσότερα από τους αντιπάλους της.

Αυτή ήταν η 16 ήττα σε 20 ματς με το Μαυροβούνιο και η 3η σε ισάριθμα παιχνίδια σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Τα 8λεπτα: 1-1, 4-1, 3-2, 3-2

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ

1ο 8λεπτο: 0-1 Αφρουδάκης Χρ.(περιφέρεια), 1-1 Ίβοβιτς (περιφέρεια)

2ο 8λεπτο: 2-1 Μπργκούλιαν Ντάρκο (περιφέρεια), 2-2 Φουντούλης Ι. (περιφέρεια), 3-2 Πέτροβιτς (περιφέρεια), 4-2 Γιάνοβιτς Ν. (π/π), 5-2 Μίσιτς (φουνταριστός)

3ο 8λεπτο: 6-2 Ίβοβιτς (π/π), 6-3 Βλαχόπουλος (π/π), 7-3 Ίβοβιτς (περιφέρεια), 8-3 Γιάνοβιτς Μλ. (π/π), 8-4 Βλαχόπουλος (π/π)

4ο 8λεπτο: 9-4 Κλίκοβακ (φουνταριστός), 10-4 Πάσκοβιτς (περιφέρεια), 11-4 Κλίκοβακ (π/π), 11-5 Τίγκας (περιφέρεια), 11-6 Φουντούλης Ι. (π/π)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράνκο Πέροβιτς): Ράντιτς, Μπργκούλιαν Ντράσκο,, Πάσκοβιτς 1, Πέτροβιτς 1, Μπργκούλιαν Ντάρκο 1, Τσούσκοβιτς, Γιάνοβιτς Μλ. 1, Γιάνοβιτς Ν. 1, Ίβοβιτς 3, Μίσιτς 1, Κλίκοβακ 2, Γιόκιτς, Σκεπάνοβιτς

4/8 π/π, 2 φουνταριστός, 5 περιφέρεια

ΕΛΛΑΔΑ (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης, Δερβίσης, Τίγκας 1, Φουντούλης Ι. 2, Ποντικέας, Αφρουδάκης Χρ. 1, Δελακάς, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας, Βλαχόπουλος 2, Γαλανόπουλος

3/9 π/π, 3 περιφέρεια

Διαιτητές: Μπέντερ (Γερμανία) - Φέκετε (Ουγγαρία)

Σε παιχνίδι του Ομίλου μας (Α')που προηγήθηκε η Ρουμανία επιβλήθηκε με 11-6 της Γεωργίας αυριανής αντιπάλου της Εθνικής μας (12.30). Για τον Β' Όμιλο, Κροατία - Γερμανία 10-5, Σερβία- Γαλλία 16-5.

Το παιχνίδι με τη Γεωργία είναι το 9ο στην προϊστορία μας, κανένα σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Μετράμε 5 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες, όλες προ ετών στο ξακουστό τότε τουρνουά της Τιφλίδας (5-8 1983, 8-12 1988) όπου η Γεωργία ανήκε ακόμη στην τότε Σοβιετική Ένωση.