«Βασιλιάς» στο Μαϊάμι ο Τζόκοβιτς

11:56 31/3/2014 - Πηγή: AEK365

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε 2-0 σετ τον Ράφα Ναδάλ και κατέκτησε το τουρνουά του Μαϊάμι, ενώ έγινε ο δεύτερος τενίστας που κατακτά την ίδια σεζόν India Wells και Miami. Ο Σέρβος τενίστας έκανε το ίδιο επίτευγμα με τον Ρότζερ Φέντερερ, όταν ο Ελβετός είχε κάνει ένα ανάλογο επίτευγμα το 2011.

Ο Τζόκοβιτς πήρε τα δυο σετ με 6-3 και 6-3, φτάνοντας τους 43 τίτλους στην καριέρα του, ενώ μείωσε τη διαφορά που τον χώριζε στις αναμετρήσεις του με τον Ράφα Ναδάλ στο 22-18. Μάλιστα, αυτή ήταν η τρίτη σερί του νίκη επί του Ισπανού.
Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Σέρβος τόνισε: «Εκανα ένα εξαιρετικό ματς και όλα κύλησαν περίφημα και ιδανικά για μένα. Δεν έδωσα την παραμικρή ευκαιρία στον αντίπαλο μου, να ξαναμπεί στο ματς».