«Τσίμπησαν» βαθμό οι Μακεδόνες

20:25 5/1/2013 - Πηγή: AEK365

Πιο δύσκολα από ό,τι θα περίμενε κανείς, ο Ηρακλής Κηφισιάς επικράτησε απέναντι στους Μακεδόνες, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα της Κηφισιάς που στο πρώτο μισό έκανε εντυπωσιακή πορεία και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, νίκησε 3-2 (20-25, 25-17, 25-23, 20-25, 15-9), αφήνοντας έναν βαθμό στην ομάδα των Κυμίνων που πάλεψε ακόμα και για το «διπλό».

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 0-1 έχοντας συνέχεια το προβάδισμα (9-17, 14-20), ενώ

με τον ίδιο τρόπο οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 1-1.

Μάλιστα, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 2-1 στο πιο αμφίρροπο σετ του αγώνα (8-7, 13-12, 25-23), αλλά οι Μακεδόνες δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και στο τέταρτο σετ μετά το 12-10 υπέρ του Ηρακλή, ξεκίνησαν τη δική τους αντεπίθεση και πέτυχαν το 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής φανέρωσε την ποιότητα και την ανωτερότητα του ως ομάδα για να φτάσει στο 15-9.