Τρένο η Βασίλισσα!

17:43 11/11/2012 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ ήθελε την νίκη και παρά τις δυσκολίες την πήρε και έτσι έκανε το 4Χ4 στην Β’ εθνική και παραμένει μόνη πρώτη, αφού κέρδισε με 70-64 και τον Αμύντα στο κλειστό της Ριζούπολης για την 5η αγωνιστική. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου στο πρώτο ημίχρονο δεν τα πήγε καλά και έδωσε το δικαίωμα στον Αμύντα να είναι μπροστά στο σκορ με το ημίχρονο να λήγει στο 33-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως με ηγέτη τον Δέσπο και τον Γκιζόγιαννη από… κοντά πήραν την Ένωση από το χέρι και την οδήγησαν σε διψήφια διαφορά πόντων. Εκεί κατάφερε και έδειξε την ποιότητα

της (παρά την σημαντική απουσία του Κουκουράβα) και πήρε αυτό που ήθελε. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αμύντας αντέδρασε, μείωσε μέχρι και τους πέντε, αλλά η Βασίλισσα διαχειριζόταν το ματς όπως ήθελε και έτσι κέρδισε το τέταρτο σερί ροζ φύλλο αγώνα. Το κλειστό της Ριζούπολης ήταν κατάμεστο από ΑΕΚτζήδες, που δημιούργησαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα για το… τρένο του Βαγγέλη Ζιάγκου που έχει βάλει πλώρη για μια άνετη άνοδο.
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-34, 53-43, 70-64