23:46 27/3/2015 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2016-7ος ΟΜΙΛΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ-ΑΥΣΤΡΙΑ: 0-5
Γήπεδο: Rheinpark

Με το ένα πόδι στην τελική φάση του Eurο η Αυστρία, που κέρδισε με 5-0 το Λιχτενστάιν και συνεχίζει να οδηγεί τον όμιλο.

Η πίεση της Αυστρίας ήταν ασφυκτική από τα πρώτα λεπτά και στο 14' ο Χάρνικ και ο Γιουνούζοβιτς έκρυψαν την μπάλα με τον πρώτο

να κάνει το 1-0 με κοντινό σουτ. Και στο 16' ο Αρναούτοβιτς έκανε από αριστερά το γύρισμα με τον Γιάνκο να πλασάρει για το 2-0 σε κενή εστία. Στο 26ο λεπτό ο Χάρνικ αστόχησε από ιδανική θέση, ενώ στο 33' ο Αλάμπα αστόχησε σε πέναλτι και σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία.
Τα ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την Αυστρία να πιέζει και να κάνει το 3-0 στο 59ο λεπτό με τον Αλάμπα. Στο 62' ο Αρναούτοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 4-0, το οποίο έγραψε τελικά στο 74'ο Γιουνούζοβιτς με προβολή από κοντά. Το 5-0 διαμόρφωσε ο Αρναούτοβιτς στις καθυστερήσεις με σουτ εντός περιοχής.

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ: Γέλε, Κάουφμαν, Κιντάνς (55' Σαλάνοβιτς), Α.Κριστεν (83' Κούνε), Μπεργκμάιερ Έρι, Μ.Μπούχελ (88' Γκούμπσερ), Χάσλερ, Πολβερίνο, Βίζερ, Φρικ

ΑΥΣΤΡΙΑ: Άλμερ, Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Φουχς, Αλάμπα, Κλάιν, Γιουνούζοβιτς (82' Χιντερέγκερ), Μπαουμγκάρτλινγκερ, Αρναούτοβιτς, Χάρνικ (72' Σάμπιτζερ), Γιάνκο (77' Ντζούρισιν).

ΜΟΛΔΑΒΙΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ: 0-2
Γήπεδο: Stadionul Zimbru

Στις νίκες επέστρεψε η Σουηδία, που επικράτησε με 2-0 της Μολδαβίας κι έκανε βήμα πρόκρισης.

Στο 22' ο Κίσε Τέλιν αστόχησε από ιδανική θέση, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Κεμπανού είπε όχι σε σουτ του Ζενγκίν και στ 36' το πλασέ του Ίμπρα πέρασε μόλις άουτ.

Η Σουηδία μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη και στο 46' ο κίπερ της Μολδαβίας προσπάθησε να απομακρύνει αλλά ο Ιμπραΐμοβιτς με κεφαλιά έξω από την περιοχή(!) έκανε το 1-0. Στο 66' ο σταρ της Παρί, έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία και τελικά στο 84 με πέναλτι έκανε το 2-0. Στο 90+3' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Γκράνκβιστ.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Κεμπανού, Αρμάς, Επουρεάνου, Μπολοχάν, Γκολοβατενκο, Ράκου, Ιονίτα (36' Κοζοκάρι), Γκάτσαν, Αντρονικ (70' Φρούνζα), Ντέντοφ, Μπόγκιου (86' Γκεοργκίερ)

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ίζακσον, Μπένγκτσον, Γκράνκβιστ, Όλσον, Γιόχανσον, Λάρσον (80' Φόρσμπεργκ), Έκνταλ, Κάλστρομ, Ζενγκίν (85' Βέρνμπλουμ), Ιμπραΐμοβιτς, Κίσε Τέλιν (70' Μπεργκ)