20:14 9/11/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 13η αγωνιστική

Παρί Σεν Ζερμέν-Νις 3-1
(39', 57', 76' Ιμπραΐμοβιτς)

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-1 της Νις και βρίσκεται στο +5 από τους διώκτες του με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να δίνει ακόμα ένα σόου πετυχαίνοντας χατ τρικ.
Στο

39ο λεπτό ο Σουηδός επιθετικός έκανε το 1-0 παρά την σύγκρουση του με τον Λούκας Βερονέζ. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Καβάνι και Ιμπραΐμοβιτς να δημιουργούν τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ το οποίο ήρθε στο 57'. Ο Βερονέζ ανατρέπει τον Καβάνι και ο Σουηδός επιθετικός έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και ευστόχησε για το 2-0. Στο 70ο λεπτό ο Νεμάνια Πεσίνοβιτς έβαλε ξανά την Νις στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 αλλά έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Ιμπραΐμοβιτς αποκατέστησε την τάξη κάνοντας το 3-1.
Σημειώνεται πως ο Σουηδός σε οκτώ παιχνίδια έχει 14 γκολ με Παρί και Εθνική Σουηδίας ενώ η πρωταθλήτρια Γαλλίας έχει ευστοχήσει και στα 24 τελευταία πέναλτι που κέρδισε στο πρωτάθλημα. Επίσης οι 31 βαθμοί στα 13 πρώτα παιχνίδια πρωταθλήματος αποτελούν επίδοση-ρεκόρ για την Παρί Σεν Ζερμέν η οποία μετρά 25 συνεχόμενους αγώνες χωρίς ήττα.

Λοριάν- Ρεμς: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Λοριάν και Ρεμς σε ένα σκληρό ματς στο οποίο αποβλήθηκε και ο Μπαρτελμέ της Λοριάν στο 73'.

Γκινγκάμπ- Λιλ: 0-0

Στο 0-0 κόλλησε με την Γκινγκάμπ, η Λιλ, παρότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από τα 80' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ματις.

Μπαστιά- Ρεν: 1-0
(Μπρούνο 8')

Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Μπαστιά κόντρα στη Ρεν.

Στο 8ο μόλις λεπτό ο Μπρούνο άνοιξε το σκορ για την Μπαστιά, που κράτησε ως το τέλος.

Τουλούζ- Αζαξιό: 1-1
(Σιλά 42'- Λασνέ 7')

Βαθμό χρυσάφι πήρε η Αζαξιό μέσα στην έδρα της Τουλούζ, καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1.

Η Αζαξιό άνοιξε το σκορ με τον Λασνέ μόλις στο 7ο λεπτό, αλλά στο 42' ο Σιλά έκανε το 1-1.

Βαλενσιέν- Μονπελιέ: 1-1
(Ανγκουά 6'- Σταμπουλί 90+1')

Σώθηκε στο τέλος η Μονπελιέ που πήρε ισοπαλία 1-1 από τη Βαλενσιέν.

Η Βαλενσιέν άνοιξε το σκορ με τον Ανγκουά στο 6ο λεπτό, ενώ στο 74' αποβλήθηκε ο Ντεπλάνζ της Μονπελιέ. Παρόλα αυτά στο 90+1' ο Σταμπουλί έκανε το 1-1.