22:03 2/5/2012 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 35η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αζαξιό- Σοσό: 2-1
(Κινκελά 73' πεν.- Πριβά 57')
Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Αζαξιό με 2-1 επί της Σοσό και πλέον βρίσκεται τρεις βαθμούς μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Η Σοσό πέτυχε το γκολ στο 57ο λεπτό με τον Πριβά, αλλά δύο λεπτά αργότερα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σογκέ που έκανε πέναλτι. Ο Καβάλι δεν μπόρεσε όμως από τα 11 μέτρα να κάνει το 1-1 για την Αζαξιό.
Τελικά η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 73' με πέναλτι του Κινκελά, ενώ σε αυτή τη φάση

η Σοσό έχασε και τον Μικαρί με κόκκινη κάρτα.

Μπορντό- Ρεν: 2-0
(Ομπράνιακ 51', Ν'Γκουεμό 58')
Η Μπορντό νίκησε με 2-0 τη Ρεν και διατήρησε κάποιες ελάχιστες ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη.
Η Μπορντό άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Ομπράνιακ, ενώ στο 58' ο Ν'Γκουεμό έκανε το 2-0 για τους Γιρονδίνους.

Λιόν- Βαλενιέν: 4-1
(Λόπες 35', 71', Κρις 68', Μπριάν 88'- Κοχέιντ 38' πεν.)
Γερά μπήκε στο παιχνίδι της Ευρώπης η Λιόν, καθώς επικράτησε με 3-1 της Βαλενσιέν και πέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Η Λιόν πήρε κεφάλι στο σκορ στο 35ο λεπτό με τον Λισάνδρο Λόπες, αλλά η Βαλενσιέν ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με το πέναλτι του Κοχέιντ.
Οι «λιονέ» πήραν ξανά το προβάδισμα στο 68ο λεπτό με τον Κρις και τρία λεπτά αργότερα ο Λόπες έκανε το 3-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.
Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μπριάν στο 88ο λεπτό.

Νις- Λιλ: 0-1
(Ντ Μέλο 5')
Το παλεύει ακόμη για τον τίτλο η Λιλ, που κέρδισε με 1-0 μέσα στη Νις και πλέον απέχει τέσσερις βαθμούς από την κορυφή.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Λιλ που άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Τούλιο Ντε Μέλο.

Μαρσέιγ- Νανσί: 1-0
(Ρεμί 31')
Επιτέλους... Η Μαρσέιγ πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από 13(!) ολόκληρες αγωνιστικές, επικρατώντας δύσκολα της Νανσί με 1-0.
Η Μαρσέιγ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Λοάκ Ρεμί και κράτησε ως το τέλος.

Καέν- Λοριάν: 1-0
(Ορτό 66')
Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Καέν που νίκησε με 1-0 τη Λοριάν.
Η Καέν πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ορτό στο 66ο λεπτό και μπόρεσε να κρατήσει ως το τέλος το μηδέν στην άμυνά της.

Μπρεστ- Τουλούζ: 0- 0
Στο 0-0 έμεινε η Μπρεστ με την Τουλούζ και δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μοιραίος ο Γκρουγί που έχασε πέναλτι για την Μπρεστ στο 71ο λεπτό.