Το πάλεψε η ΑΕΚ της Καρδιάς

22:04 16/11/2014 - Πηγή: AEK365

Παρά την προσπάθεια της να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Volleyleague δεν τα κατάφερε. Συγκεκριμένα, η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό γήπεδο της Γλυφάδας για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική και τα κατάφερνε, αφού έμενε μέσα στο

παιχνίδι (17-19), ωστόσο κάποιες λάθος επιλογές δεν την άφησαν να το παλέψει περισσότερο και ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να φτάσει στο 0-1 σετ.
Στο δεύτερο σετ και πάλι η Ένωση έμεινε πίσω, ωστόσο στην πορεία ανέβασε την απόδοσή της σε μπλοκ και υποδοχή και κατάφερε να ισοφαρίσει (10-10) και να πιέσει τους φιλοξενούμενους (18-16), οι οποίοι δεν τα παράτησαν και ξέφυγαν σε κρίσιμο σημείο (21-23), με αποτέλεσμα να κάνουν το 2-0 στα σετ.
Η ΑΕΚ της Καρδιάς πάλεψε να ανατρέψει τα δεδομένα, και με τον Παγιάν να παίρνει καθοριστικούς πόντους, έφτασε να κοντράρει τους «πράσινους» και να μην τους αφήνει να ξεφύγουν στο σκορ (18-18,20-20). Έτσι, μείωσαν στα σετ με 2-1.
Δεν μπήκε καλά στο τέταρτο σετ η Ένωση. Οι παίκτες του Χόρχε Ελγκέτα έδειξαν αποσυντονισμένοι και δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-22, 17-25.

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 1 (1/6 επ, 82% υπ - 36% άριστες), Ραντούνοβιτς 6 (6/12 επ, 71% υπ - 43% άριστες), Παγιάν 25 (22/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπουρκόφσκι 14 (9/15 επ, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κρνιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 65% υπ - 39% άριστες), Οικονόμου 4 (3/16 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Ίλιτς, Κατσανεβάκης, Δημητρούδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 19 (15/23 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/3 επ), Κουκ 10 (8/17 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 41% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/33 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 50% άριστες), Χόι 11 (8/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ - 40% άριστες), Σαμαντάς, Λουκάς