23:59 2/5/2013 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - Επαναληπτικός

ΤΣΕΛΣΙ-ΒΑΣΙΛΕΙΑ: 3-1 (2-1)

ΓΗΠΕΔΟ: Στάμφορντ Μπριτζ

Στον τελικό του Άμστερνταμ προκρίθηκε η Τσέλσι που νίκησε με 3-1 τη Βασιλεία μετά από ένα εξαιρετικό ματς. Οι Ελβετοί απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Στρέλερ. Η Τσέλσι απάντησε με δοκάρι του Τόρες στο 9ο λεπτό. Ο Ισπανός στο 18' δεν κατάφερε να νικήσει

τον Σόμερ ενώ οκτώ λεπτά μετά ο Στρέλερ είχε ένα πολύ καλό σουτ. Στο 36' ο Μόουζες βγήκε μόνος του με τον γκολκίπερ της Βασιλείας αλλά δεν μπόρεσε να τον πλασάρει. Δευτερόλεπτα πριν λήξει το πρώτο μέρος η Βασιλεία πάγωσε το "Στάμφορντ Μπριτζ" όταν ο Σαλάχ με πλασέ έκανε το 0-1.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους όμως η Τσέλσι με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισε την πρόκριση. Ισοφάρισε στο 50' με τον Τόρες και δύο λεπτά μετά έκανε την ανατροπή με τον Μόουζες. Στο 59' ο Νταβίντ Λουίζ με φοβερό σουτ έγραψε το 3-1 για τους "μπλε". Τέσσερα λεπτά μετά η Βασιλεία είχε δοκάρι με τον Φράι. Ο Μάτα στο 83' είχε ένα εξαιρετικό σουτ που έδιωξε ο Σόμερ.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Λουίζ (82'Άκε), Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μπερτράντ, Ραμίρες (66'Όσκαρ), Λάμπαρντ, Αζάρ (75'Μάτα), Τόρες, Μόουζες

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Σόμερ, Βόσερ, Σάαρ, Σάουρο, Στεϊνχόφερ, Ντιέ, Στόκερ, Φρέι, Σαλάχ, Ελνενί, Στρέλερ