22:01 17/3/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Βιτόρια Γκιμαράες- Μπενφίκα: 0-4
(Καρντόσο 38' πεν., Γκαράι 61', Σάλβιο 83', Μορένο 90+4')

Βήμα τίτλου έκανε η Μπενφίκα που επικράτησε της Γκιμαράες με 4-0 και ξέφυγε με τέσσερις βαθμούς από την Πόρτο.
Το σκορ άνοιξε ο Καρντόσο με πέναλτι στο 38ο λεπτό, ενώ στο 61' ο Γκαράι διπλασίασε τα γκολ της Μπενφίκα κι ενώ στο προηγούμενο λεπτό είχε αποβληθεί ο Κανού της Γκιμαράες. Το 3-0 έκανε ο Σάλβιο στο 83' με τον Μορένο να διαμορφώνει το τελικό 4-0 στο 90+4'

Εστορίλ-

Ακαδέμικα: 2-0
(Λικά 9', Εδουάρδο 27')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Εστορίλ επί της Ακαδέμικα.
Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό ο Λικά, ενώ στο 27΄ο Εδουάρδο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ρίο Άβε-Μορεϊρένσε: 0-1
(Γκονσάλβες 73')

Σημαντικό διπλό με 1-0 πέτυχε η Μορεϊρένσε επί της Ρίο Άβε. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Φελίπε Γκονσάλβες στο 73ο λεπτό, ενώ στο 8ο' αποβλήθηκε ο Βίλα Μπόας της Ρίο Άβε και στο 84' ο Πάολο Ολιβέιρα της Μορεϊρένσε.

Μπέιρα Μαρ- Νασιοναλ Μαδέιρα: 2-2
(Ριμπέιρο 7', Καμαρά 61'- Ματέους 54', 80')

Στο 2-2 έμειναν Μπέιρα Μαρ και Νασιονάλ Μαδέιρα.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7ο λεπτό ο Ριμπέιρο, ενώ στο 54' ο Ματέους έκανε το 1-1. Η Μπέιρα Μαρ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Καμαρά στο 61', αλλά ο Ματέους ισοφάρισε εκ νέου στο 80' κι ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 73' λόγω αποβολής του Μορένο.

Μαρίτιμο- Πόρτο: 1-1
(Γιούν 38'- Ροντρίγκες 34')

Στο 1-1 κόλλησε η Πόρτο με τη Μαρίτμο και η Μενφίκα έχει τη δυνατότατα να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας.
Η Πόρτο έκανε το 1-0 στο 34' με τον Τζέιμς Ροντρίγκες, αλλά 4 λεπτά μετά ο Γιουν έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Η Πόρτο είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 63' αλλά ο Τζάκσον Μαρτίνες δεν σκόραρε από τη βούλα του πέναλτι.