23:44 9/3/2015 - Πηγή: AEK365

FA CUP-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.-ΑΡΣΕΝΑΛ: 1-2
Γήπεδο: Ολντ Τράφορντ

Ως το περασμένο καλοκαίρι ο Ντάνι Γουέλμπεκ φορούσε τη φανέλα της Γιουνάιτεντ ωστόσο απόψε έμελλε να την πληγώσει. Ο φορ της Άρσεναλ σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και οδήγησε τους «κανονιέρηδες» σε νίκη-πρόκριση με 2-1.Ε

ξ αρχής ήταν ανοιχτό το παιχνίδι. Κι αν η άμυνα της Άρσεναλ πέρασε στιγμές πίεσης από στημένες φάσεις της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αντιλήφθηκε

ότι με ταχύτητα και αιφνιδιασμό θα μπορούσε κι αυτή να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Ντε Χέα. Οι Αλέξις και Καθόρλα ήταν οι κινητήριοι μοχλοί των «κανονιέρηδων», όμως, ο Τσάμπερλεϊν έκανε καταπληκτική ενέργεια μπροστά από τρεις αντιπάλους για να «σερβίρει» το γκολ στον Μονρεάλ για το 1-0 στο 25'! Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γουέιν Ρούνεϊ με καρφωτή κεφαλιά από σέντρα του Ντι Μαρία ισοφάρισε και το ματς... δεν σε άφηνε να πάρεις ανάσα!

Η μπάλα έκανε γρήγορες διαδρομές από την μια περιοχή στην άλλη, η Άρσεναλ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρόχο στον Γουέλμπεκ, ενώ ο τελευταίος με κεφαλιά ανάγκασε τον Ντε Χέα να επέμβει εντυπωσιακά για να μην βρεθεί να κυνηγάει ξανά η Γιουνάιτεντ. Σε αντίθεση με τον σταθερό Ισπανό, ο Σέζνι λίγο έλειψε να κάνει μεγάλη γκέλα στον επόμενο μεγάλο κίνδυνο για την εστία του, όμως ευτυχώς γι' αυτόν, πρόλαβε τη μπάλα προτού αυτή φτάσει στα πόδια του Ρούνεϊ. Με τον Άγγλο ξανά στην κορυφή και τον Ντι Μαρία να ανεβάζει στροφές οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν ελαφρά το πάνω χέρι, όμως δεν μπορεί να μην σταθεί κανείς στο γεγονός πως και οι «κανονιέρηδες» έπαιζαν... στα κόκκινα.

Ο Λουίς Φαν Χάαλ δεν είχε μείνει καθόλου ικανοποιημένος από την αδυναμία του Ερέρα να κοντράρει τον Καθόρλα στο χώρο του κέντρου κι έτσι έριξε στο ματς τον Μάικλ Κάρικ, ενώ έβαλε και τον Φιλ Τζόουνς στα στόπερ, βγάζοντας τον Σο που αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο μέρος. Ο Ντε Χέα κλήθηκε να επέμβει σε σουτ του Αλέξις Σάντσες στο 53' που κόντραρε στον Βαλένσια και η Άρσεναλ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ασταθή αμυντική λειτουργία της Γιουνάιτεντ και κυρίως την συνεχή ανησυχία του Κρις Σμόλινγκ που δεν έδειχνε καθόλου σίγουρος στον εαυτό του. Το λάθος, ωστόσο, έγινε από τον Βαλένσια που με εντελώς λανθασμένο γύρισμα, επέτρεψε στον Γουέλμπεκ να νικήσει τον Ντε Χέα για το 2-1 στο 61ο λεπτό!Η προσπάθεια για άμεση απάντηση, όπως έγινε και στο πρώτο ημίχρονο, δεν στέφθηκε από επιτυχία για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αφού, ο Κρις Σμόλινγκ από τα τέσσερα μέτρα έστειλε τη μπάλα ψηλά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ...

Οι οπαδοί της ομάδας του Φαν Χάαλ φώναζαν για να σπρώξουν τους ποδοσφαιριστές στην ισοφάριση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το δικό τους πάρτι με συνθήματα για τον Ντάνι Γουέλμπεκ. Ο Ντι Μαρία στο 76ο λεπτό αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε λιγα δευτερόλεπτα για θέατρο και διαμαρτυρία και γκρέμισε το πλάνο του προπονητή του που είχε βάλει στο ματς και τον Γιανουζάι αντί του Ρόχο προκειμένου η Γιουνάιτεντ να τα παίξει όλα για όλα. Ο Ολλανδός ήταν όρθιος κι έδινε οδηγίες, ο Γιανουζάι «κιτρινίστηκε» για θέατρο σε φάση που ζήτησε πέναλτι και το ματς ολοκληρώθηκε στο 2-1, αφού η εξαιρετική αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Αλέξις για τους «κανονιέρηδες» στις καθυστερήσεις, βρήκε σε ετοιμότητα τον Ντε Χέα που πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Ρόχο (72' Γιανουζάι), Σο (46' Τζόουνς), Μπλιντ, Ερέρα (46' Κάρικ), Ντι Μαρία, Φελαϊνί, Γιάνγκ, Ρούνεϊ

ΆΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Μπεγερίν (66' Τσέιμπερς), Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Τσάμπερλεϊν (50' Τσάμπερλεϊν), Οζίλ, Αλέξις, Γουέλμπεκ (72' Ζιρού)